You dont have javascript enabled! Please enable it! Tajné miesta Európy: portugalská Évora a španielska Sevilla

Tajné miesta Európy: portugalská Évora a španielska Sevilla

Avatar Juraj | 25 júla, 2023

V Španielsku a Portugalsku sa nachádzajú dve malé mestá, ktoré vynikajú svojím dedičstvom, kultúrou a kuchyňou.

Évora, Portugalsko


Popíjam pohár miestneho červeného vína, obzerám sa po opevnenom nádvorí rodinného penziónu a hneď za bazénom zbadám strom. Keď som sa ubytoval, priateľskí majitelia Casa do Escritor (Dom spisovateľa) z 18. storočia, ktorí sú už treťou generáciou, ma pozvali, aby som sa ponúkol pomarančom zo stromu. Je teplý januárový deň v juhoportugalskom meste Évora – teploty sa tento týždeň pohybujú okolo dvadsiatky – a zrelé ovocie ťažko visí na konároch. Jeden si odtrhnem, ošúpem ho a zahryznem sa do šťavnatej dužiny. Chutí po slnku.

Toto je moje obľúbené ročné obdobie na návštevu južných oblastí Pyrenejského polostrova. Évora leží 140 kilometrov južne od Lisabonu. Sevilla leží 530 kilometrov južne od Madridu. Polostrov je známy najteplejšími zimami v celej Európe. Évora je skôr veľkomesto a Sevilla malé mestečko, ale okrem mierneho podnebia majú veľa spoločného – každé z nich má bohaté kultúrne dedičstvo, krásnu architektúru a jedinečné kulinárske osobnosti.

Évoru mám obzvlášť rád. Je to kultúrny klenot. Európska únia ju nedávno vyhlásila za Európske hlavné mesto kultúry na rok 2027. Opustil som svoje slnečné miesto v penzióne a vydal som sa na prieskum. História tohto čiastočne opevneného, ľahko prístupného hlavného mesta regiónu Alentejo a zapísaného na zozname svetového dedičstva UNESCO siaha tisícročia hlboko. Évora, ktorú založili Kelti a od roku 57 pred n. l. jej vládli Rimania, sa odhaľuje vo viacerých vrstvách. Neďaleko centra mesta sa zdržím v rímskom Dianinom chráme. V roku 715 Évoru dobyli Maurovia a zostali tu až do roku 1165, keď ju ovládli Portugalci. Prehliadam si katedrálu postavenú o storočie neskôr a potom sa vydávam po osemkilometrovom 500-ročnom akvadukte Prata na okraj mesta, kde sú medzi niektorými oblúkmi postavené domy a obchody.

Podvečer sa schovávam v typickej reštaurácii Alentejo. Nie je potrebná žiadna rezervácia. Žiadne menu sa neponúka. Mama je možno v kuchyni a pripravuje večernú hostinu. Otec je možno someliér a nalieva červené víno, ktoré namiešali v miestnom vinárstve len pre neho. Naservírujú mi výdatné jedlo s pomaly vareným porco preto, regionálnym pokrmom z bravčového mäsa, ktoré je výrazne ochutené žaluďmi zo slávnych korkových lesov v Alentehu.

Nasledujúce ráno som strávil posledné hodiny v Évore v Casa do Escritor. Na nádvorí si olúpem svoj posledný pomaranč, zavriem oči a otočím tvár k hrejivému zimnému slnku, vychutnávajúc chute leta a vydávam sa na cestu.

Sevilla, Španielsko


Nakláňam sa cez zábradlie na vrchole La Giralda – zvonice sevillskej katedrály, ktorá je charakteristickou dominantou mesta – a pozerám sa dole na rozľahlú strechu kostola a jeho oporné piliere. Je to najväčšia katedrála v Španielsku a tretia najväčšia na svete. Medzi múrmi svätyne rastie tichá záhrada s pomarančovníkmi obťažkanými množstvom plodov. Za katedrálou sa rozprestierajú štyri štvorcové kilometre kľukatých dláždených uličiek. Sevilla je známa ako perla Andalúzie, južného regiónu Španielska, ktorého je Sevilla hlavným mestom. Ulice sú labyrintom historických budov, námestí a menších kostolov, medzi ktorými sú tri pamiatky zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO vrátane samotnej katedrály.

Sevillské ulice, po ktorých sa dá prejsť pešo – z ktorých mnoho je určených len pre chodcov – sa tiahnu cez štvrte okolo tapas barov, tichých parkov, rušných trhov, verejných námestí a kresťanských svätýň. Turisti si pozerajú elegantnú architektúru z kočov ťahaných koňmi, dvojposchodových turistických autobusov, požičaných bicyklov a elektrických skútrov.

Maurské a arabské počiatky mesta sú poznačené na mnohých jeho najdôležitejších stavbách. Samotná katedrála je prestavaná mešita z 12. storočia a Giraldiho zvonica, v ktorej stojím, bola pôvodne minaretom. Palác Alcazar vedľa katedrály je kresťanský objekt postavený na moslimskej obytnej pevnosti, úžasne krásny pre zložitosť maurskej vyrezávanej výzdoby z kameňa a glazovaných dlaždíc.

Z vrcholu veže urobím ešte niekoľko fotiek a zostúpim z jej 35 poschodí späť na ulicu. Výhľad z veže je naozaj veľkolepý, ale prechádzka po sevillských uliciach medzi kaviarňami, barmi, obchodmi a nakupujúcimi s vôňou espressa a pikantnej paelly vo vzduchu je najlepší spôsob, ako spoznať túto perlu Andalúzie.


  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt