You dont have javascript enabled! Please enable it! Zakynthos - Ostrov vôní

Zakynthos – Ostrov vôní

Avatar Juraj | 18 apríla, 2021

Ostrov Zakynthos, niekedy nazývaný aj Zante, sa rozkladá na ploche 402 km2 a patrí do skupiny Iónskych ostrovov. Leží južne od ostrova Kefalónia a jeho brehy sú obmývané priezračne čistou a azúrovo modrou vodou Iónskeho mora. Ostrov je významným stredomorským hniezdiskom morskej korytnačky karety obrovskej.

Korytnačky

…po tisíce rokov hniezdili v zálive Laganas, kde do zlatistého piesku ukladali svoje vajíčka. V 60. rokoch 20. storočia však začalo dochádzať k prudkému rozvoju turistického ruchu, čím bol život korytnačiek ohrozený. Záliv Laganas je síce preslávený jedinečnou čistou plážou, ale samotné rovnomenné mestečko je moderným a hlučným letoviskom, ktoré neberie ohľad na okolitú prírodu. Zisky z podnikania tu prevažujú nad negatívnymi dôsledkami turistiky. Korytnačie hniezda s vajíčkami boli turistami často narušované, vyhrabávané alebo poškodzované inak nevinnými bodcami slnečníkov. V noci potom boli zvieratá vystrašené a dezorientované z hlasnej hudby vychádzajúcej z miestnych diskoték a reštaurácií. Ochranárov však tento fakt nenechal ľahostajnými a donútili miestne úrady urobiť také kroky, aby boli korytnačky aspoň do istej miery ochránené. V roku 2000 bol založený Zakynthos National Marine Park a boli vytýčené 14 km dlhé úseky pláže, kam nemajú turisti prístup. Na týchto plážach dnes stretnete dokonca aj strážcov, ktorí vajíčka a liahnuce sa korytnačky kontrolujú.

Stavy kariet obrovských sa podarilo zachrániť a dnes sa ich počty pohybujú v pôvodnom priemere. Miestni podnikatelia si vzápätí uvedomili, že karety sú veľkou turistickou atrakciou a tým jediným, čo tvorí Zakynthos výnimočným. Mnohé hotely v okolí Laganasu tak už z korytnačiek dosť ťaží. Poriadané sú tiež výpravy za korytnačkami, kedy môžu turisti sledovať, ako sa malé, zrovna vyliahnuté korytnačky snažia dostať do mora. Iní obchodníci zase vyrobili tričká s korytnačími motívami, ktoré turistom predávajú. Zakynthos je dnes jedným z najdôležitejších miest, kde sa tieto chránené korytnačky rozmnožujú.

Ostrov vôní

Vďaka celoročným zrážkam patrí ostrov medzi najzelenšie ostrovy v Grécku, je značne členitý, z veľkej časti hornatý a zalesnený. Najvyššia hora Vrachionas meria cez 700 metrov nad morom. Kvôli rozsiahlym hájom, olivovníkom, citrusom a viniciam v úrodných nížinách býva často nazývaný „Kvetinou východu“ alebo „Ostrovom vôní“. Je zahalený nádherne voňajúcim jazmínom, ibištekom eukalyptu a orchideami, sú tu tiež liečivé byliny a koreniny. Obzvlášť na jar je skutočnou kvitnúcou záhradou a rajom pre botanikov. Okrem tejto vždy zelenej scenérie je ostrov príťažlivý zlatými či bielymi plážami, tyrkysovou farbou mora a pohostinnosťou miestnych obyvateľov.

Aj keď bol Zakynthos často zničený zemetraseniami a v modernej dobe aj prudko sa rozvíjajúcim turistickým ruchom, podarilo sa mu zachovať si svoju jedinečnú krásu. Návštevníci bývajú nadšení tunajšou kultúrou, kuchýňou, osobitými zvykmi aj atmosférou mestečiek, horských dediniek či vidieckych kláštorov. Tento ostrov má proste všetky atribúty k prežitiu príjemnej dovolenky, nájdete tu pokoj, pohodu a zabudnete na starosti každodenného života. Ostrov je navyše najslnečnejším zo všetkých Gréckych ostrovov.

Vznik ostrova

Prvá písomná zmienka o ostrove pochádza z roku 1475 pred Kristom, kedy bol dobytý synom frýžského kráľa Zakynthou, po ktorom tiež dostal svoje meno. Zakynthos sa tu usídlil a v rokoch 1600 – 1500 pred naším letopočtom tu vybudoval prvé mesto. O vládu nad ostrovom sa striedali Gréci, Macedónci, Rimania, Benátčania, Francúzi, krátko aj Rusi a od roku 1864 Briti. Každý z týchto národov zanechal na ostrove svoje stopy, ktoré sú viditeľné najmä na architektonických pamätihodnostiach.

Hlavným mestom

…ostrova je Zakynthos, ktorý bol počas zemetrasenia v roku 1953 takmer zrovnaný so zemou. Našťastie bolo mesto neskôr opravené a zrekonštruované v pôvodnom štýle, pýši sa tak širokými bulvármi a priestrannými námestiami. Jednou z mála budov, ktoré zemetraseniu odolali, bola veľkolepá katedrála z roku 1925 zasvätená Dionýzovi – patrónovi ostrova a rybárov. Odolal tiež kostol a kaplnka v kláštore Moni tis Panagias tis Anafonitrias zo 16. storočia, kde bol svätec Dionýzos opátom. Jeho pozostatky sú uložené v kaplnke Agios Nikolaos sto Molo nachádzajúci sa na druhom konci prístavu, na námestí Plateia Solomou. Námestie nesie meno po zakynthoskom rodákovi a básnikovi Dionýzovi Solomosovi, ktorý tu má dokonca svoje mauzóleum a múzeum, kde je k videniu jeho osobný majetok. Zaujímavé sú expozície Byzantského múzea s obrazmi svätých, ktorých autori boli žiakmi miestnej školy.

Letoviská

K najnavštevovanejším letoviskám Zakynthosu patrí už spomínaný Laganas, ale obľúbené sú aj strediská Amoudi, Kalamaki, Tsilivi, Vassilikos, Argassi alebo Tragaki. Vyhľadávané je tiež stredisko Keri, ktoré ponúka dobré podmienky pre profesionálne i dovolenkové potápanie. Malý potápačský raj sa nachádza aj na západnom pobreží ostrova, kde je preslávená Modrá jaskyňa a azúrovo modrou vodou. Stojí za to navštíviť aj dedinu Volines, ktorá je preslávená tradičnými remeslami alebo Maherado, kde sa v miestnom kostole nachádza údajne čarovná ikona čiernej madony. Dedinka Marines zase preslávila ako miesto, kam Mária Magdaléna priniesla kresťanstvo.

Snáď najväčšou atrakciou ostrova Zakynthos je pláž Navagio, teda pláž Stroskotania, kde pred mnohými rokmi stroskotala naozajstná pašerácka loď, ktorej vrak pláži dnes dominuje. Pláže sú na Zakynthose väčšinou piesočnato-kamienkové, tie najznámejšie nájdete pri Argassi, Alykes, Alykanas, Banana, Tsilivi, Limni Keri a Planos. Mnohé pláže sú rušné, iné naopak pokojné, ale všetky poskytujú kompletné plážové vybavenie.

K ostrovu Zakynthos patrí ešte množstvo okolitých ostrovčekov. Na juhu sú to napríklad ostrovčeky Pelouzo a Marathonissi, asi 75 km južne ležia Strofadské ostrovy, ktoré tiež administratívne patria Zakynthosu, nie sú však obývané. Na juhovýchod od ostrova leží tzv. Inousská priekopa, ktorá je hlboká asi 4004 metrov a je tak najhlbším miestom v Stredomorí.


  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt