You dont have javascript enabled! Please enable it! Kedy je najlepší čas na návštevu Srí Lanky?

Kedy je najlepší čas na návštevu Srí Lanky?

Avatar Juraj | 11 augusta, 2023

Počasie na Srí Lanke určujú dve hlavné monzúnové obdobia, a keďže sa striedajú, ostrov možno považovať za celoročnú dovolenkovú destináciu.

Na južnom cípe Indie medzi Bengálskym zálivom a Lakadivským morom sa nachádza tropický ostrov Srí Lanka. Je to 25. najväčší ostrov na svete a jeho pobrežie lemujú palmy, kam až oko dovidí. V kombinácii s teplotami, ktoré sa vďaka blízkosti rovníka celoročne pohybujú okolo 27 °C, má Srí Lanka čo ponúknuť milovníkom slnka - ak práve neprší.

Počasie na ostrove určujú dve hlavné monzúnové obdobia, a keďže sa striedajú, Srí Lanku možno považovať za celoročnú dovolenkovú destináciu. Keď je záliv Arugum Bay na východnom pobreží príliš nebezpečný na surfovanie, more pri Kalpitiya na západnom pobreží s prevahou modrých veľrýb je len ťažko predstaviteľnou alternatívou. Skrátka, vždy sa nájde miesto, kde je počas celého roka sucho, ale naplánujte si cestu na tieto mesiace, aby ste sa vyhli vyplaveným plážam.

Stručne povedané, najlepší čas na návštevu západného a južného pobrežia a horských oblastí je od decembra do marca, zatiaľ čo najlepšie počasie na východnom pobreží je od apríla/mája do septembra.

Október až marec - najlepšie na návštevu západného a južného pobrežia

Zahŕňa: Chilaw na západe, Galle na juhu a hlavné mesto Kolombo na juhozápade

Pláž v Kolombe - hlavnom meste Srí Lanky

Hoci sú tu celoročne pomerne konštantné teploty 27°-29 °C, od apríla do septembra tu panuje monzúnové obdobie Yala. Počas tohto obdobia sú najdaždivejšie mesiace apríl, máj a jún. Väčšina plážových hotelov sa nachádza v tomto regióne.

Ak chcete stráviť čas na pláži, vyberte sa tam v mesiacoch od októbra do marca, ktoré sľubujú najlepšie počasie - hoci nemožno vylúčiť ani lejak.

Ak máte chuť okúpať sa v mori, naplánujte si dovolenku v období od januára do marca, keď je more pokojné. Ďalšou výhodou je, že v týchto mesiacoch je najväčšia pravdepodobnosť, že uvidíte modré veľryby a vorvane.

Milovníci večierkov by sa tam mali dostať v apríli, keď sa tu koná sínhálsky a tamilský novoročný festival. Ten pre Sinhálcov znamená koniec sezóny zberu úrody na Srí Lanke. Festival zvyčajne trvá približne týždeň a koná sa na ňom celý rad spoločenských a gastronomických podujatí.

V júli sa začínajú tradičné festivaly Esala, z ktorých prvý sa koná v Kataragme. Tieto slávnosti pripomínajú prvé Buddhovo učenie. Ak sa zúčastníte na podujatí v Kataragame, môžete byť svedkami práskania bičom, slonov, bubeníkov Hewisi a chodcov na chodúľoch Borukakul Karayo.

V auguste sa koná druhý z festivalov Esala, tentoraz však v regióne Kandy. Tento festival trvá konkrétne desať dní a podobne ako Kataragama ponúka tanečníkov, žonglérov, hudobníkov, chrličov ohňa a bohato zdobené slony pre tých, ktorí sa chcú zúčastniť. Nezabudnite ochutnať ponúkané miestne pochúťky vrátane okry a banánového kvetu.

Stojí za zmienku, že v máji, júni a júli sú srílanské školy v plnom prúde s druhým polrokom. Ak teda túžite po pokojnej dovolenke alebo dokonca dovolenke bez detí, tieto mesiace sú podľa toho najvhodnejšie na cestovanie.

Jedným slovom Zanzibar

Marec - najlepší čas na návštevu pohoria Central Hills

Zahŕňa: Kandy, Nuwara Eliya a botanickú záhradu Peradeniya

Pohorie Central Hills na Srí lanke

Pohorie Central Hills na Srí lanke

Central Hills sú hornatou oblasťou, ktorá sa nachádzajú v južnej a strednej časti Srí Lanky. Kopcovitá oblasť trojuholníkového tvaru dosahuje výšku viac ako 300 m a zaberá približne 20 % celkovej rozlohy ostrova.

Vzhľadom na svoju polohu a nadmorskú výšku býva v Central Hills počas celého roka chladno a skutočne oveľa chladnejšie ako v pobrežných oblastiach, v priemere okolo 15 °C. Od januára do marca býva najslnečnejšie a najsuchšie obdobie. Najmokrejšie mesiace bývajú október a november.

Potrebujem na Srí Lanku víza? Víza na Srí Lanke sa delia do troch kategórií: víza na služobné cesty, turistické víza a tranzitné víza. O elektronické cestovné povolenie (ETA) môžete požiadať online.

Apríl až september - najlepší čas na návštevu východných a severných oblastí

Zahŕňa: Eravur, Passikudah a Trincomalee na východe a Habarana a Vavuniya na severe a Trincomalee na severovýchode

Pláž v Passikudah na Srí Lanke

Pláž v Passikudah na Srí Lanke

Monzúnové obdobie "Maha" zasahuje východné a severné oblasti približne od novembra do marca, pričom najdaždivejšie mesiace sú november a december. Aby ste sa tomu vyhli, vyberte sa tam v období od apríla do septembra.

August a september sú vo všeobecnosti suché a najvhodnejšie na rodinnú dovolenku, hoci môže byť veľmi horúco a v tomto období sú dažďové prehánky krátke a prudké.

Poznámka: Vyberte sa tam počas školského roka od januára do apríla, keď je všetko prirodzene oveľa pokojnejšie.

Cestovanie bez cestovky, alebo s cestovkou?

Október a november - medzimonzúnové obdobie

Medzimonzúnové obdobie je veľmi nevyspytateľné a silné záplavy a búrky sa môžu vyskytnúť kedykoľvek na ktoromkoľvek mieste. Pozitívnou stránkou je, že ide o obdobie mimo špičky, a teda bez davov ľudí, čo je skvelé, pokiaľ vám nevadia nepredvídateľné lejaky.

Festival Deepavali (Diwali), čo znamená "sviatok svetiel", sa tiež koná každý rok buď v októbri, alebo v novembri v závislosti od hinduistického lunárneho kalendára. Je to skutočne nádherná udalosť, pri ktorej môžete byť svedkami svietiacich domov vytvorených miestnymi obyvateľmi, ochutnať miestnu kuchyňu a navštíviť Kandaswamy Kovil, jeden z najobdivovanejších hinduistických chrámov na Srí Lanke.

Festival Deepavali (Diwali) na Srí Lanke

Festival Deepavali (Diwali) na Srí Lanke


  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt