You dont have javascript enabled! Please enable it! Samaná - perla Karibiku

Samaná – perla Karibiku

Avatar Juraj | 9 marca, 2022

Za perlu Karibiku a jeden z najkrajších krajov Dominikánskej republiky, je považovaný polostrov Samaná vybiehajúci zo severovýchodného cípu ostrova. Polostrov pretína pohorie Cordillera de Samaná, ktorého svahy porastené kokosovými palmami, banánovníkmi a borovicami, splývajú na jednej strane s azúrovými vodami zálivu Bahía de Samaná a na strane druhej s Karibským morom.

Polostrov Samaná rozkladajúci sa na ploche 1036 kilometrov štvorcových ponúka nielen bohatstvo zelene, ale aj pekné pláže, blankytne modré more, bohatý podmorský život a tropické ostrovy vo svojej bezprostrednej blízkosti. Vďaka príjemnému tropickému podnebiu je otvorená pre celoročnú rekreáciu. Pozdĺž pobrežia vyrástlo mnoho hotelov tej najvyššej kategórie prevádzkovaných španielskou hotelovou sieťou Bahía Principe.

Polostrov Samaná objavil v januári roku 1493 slávny moreplavec Krištof Kolumbus. Privítanie, ktoré na polostrove zažil, však nebolo jedným z najprívetivejších. Domorodí indiáni z kmeňa Tainov ho brali ako nepriateľa, a preto ho doslova zasypali dávkou ostrých šípov. Kolumbus preto zátoku, v ktorej sa vylodil, pomenoval Golfo de las Flechas, teda Záliv šípov. Prvý bieli osadníci potom priplávali na polostrov až roku 1756 z Kanárskych ostrovov a založili tu mesto Santa Barbara de Samaná, ktoré nieslo meno po kráľovnej Bárbara de Braganza – manželke španielskeho kráľa Ferdinanda VI. Dnes je mesto bežne nazývané skrátene Samaná a je správnym strediskom celého polostrova, na ktorom žije asi 42 tisíc obyvateľov. Mesto ponúka nielen príjemné ubytovanie, ale aj reštaurácie, obchody, bary a možnosti zábavy.

Prevažná časť mesta bola prestavaná po požiari v roku 1946 a tak Samaná nie je z historického alebo architektonického hľadiska nijako zvlášť atraktívna. Je však skvelým miestom, odkiaľ je možné podnikať lodné výpravy za pozorovaním veľrýb a to hlavne vráskavcov dlhoplutvých. V období od januára do marca pripláva do tunajšieho prístavu až 3000 jedincov, aby sa tu spárili a vyviedli mladé. Ide o úžasné divadlo, ktoré sa stalo veľkou turistickou atrakciou. Samaná je tiež ideálnym miestom pre výlety na neďaleký ostrov Cayo Levantado, ktorý vyniká prekrásnymi plážami. Ostrovček sa preslávil nakrúcaním reklamy na obľúbený karibský rum Bacardi. Večer ožíva hudbou z miestnych barov a diskoték.

Mestečko obklopuje nie veľmi rozsiahle pohorie, ktoré má však veľmi strmé svahy. Najvyššou horou je Monte Mesam, ktorá dosahuje výšku 605 metrov nad morom a je výzvou pre všetkých milovníkov pešej turistiky. Z mestečka Sánchez potom každý, kto túži po aktívne strávenej dovolenke na polostrove Samaná, môže vyraziť do národného parku Parque Nacional Los Haitises na južnej strane zálivu. Ide o chránenú oblasť pobrežných mangrovníkov a drobných ostrovčekov, ktorá je vyhľadávaným útočiskom vtáctva. Vo vnútrozemí parku je potom ukrytých ešte niekoľko jaskýň s petroglyfmi a črepinami keramiky. Výpravy do týchto miest organizujú miestne cestovné kancelárie, najmä v letoviskách Puerto Plata, Sosúa a Cabarete. Na severnom pobreží polostrova Samaná leží letovisko Las Terrenas, od ktorého sa 12 km smerom na východ aj na západ rozkladajú jedny z najkrajších pláží v celej Dominikánskej republike.

Donedávna bol polostrov Samaná doslova nedotknutým kútom krajiny, ale v roku 2007 bolo v jeho blízkosti sprevádzkované medzinárodné letisko. Vďaka tomu sa zvýšil počet návštevníkov zaujímajúcich sa o túto oblasť. Napriek tomu si však polostrov neustále uchováva svoje nedotknuté čaro a nie je miestom, kde by ste sa museli predierať medzi davmi turistov. Mnohé pláže zívajú prázdnotou a bez povšimnutia zostávajú aj vnútrozemské tropické pralesy plné zveri a unikátnej flóry. Pre všetky tieto prednosti je Samaná považovaná za jednu z najzachovalejších a teda aj najkrajších oblastí Dominikánskej republiky. Mnohí polostrov nazývajú ukrytým rajom.


  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt