You dont have javascript enabled! Please enable it! Slovinsko – Najobľúbenejšie lokality / 3. časť

Slovinsko – Najobľúbenejšie lokality / 3. časť

Avatar Juraj | 11 marca, 2022

Slovinsko je malá krajina, ktorú môžete dôkladne precestovať zhruba za týždeň. Na svoje si tu príde naozaj každý, milovník kultúry a historických pamiatok, športovec i vyznávač nočného života. Slovinci sú kultúrnym národom. Značnej obľube sa preto teší divadlo, opera, klasická i moderná hudba a múzeá.

Samostatnou kapitolou sú slovinské kúpeľné strediská s množstvom termálnych prameňov. Práve tejto oblasti slovinského cestovného ruchu sa v tejto časti budeme venovať. Poďme na to.

 


Kúpeľné strediská

V nie príliš veľkom Slovinsku je 16 kúpeľov a skoro všetky sú na východe krajiny. Už Rimania si vážili tunajších termálnych a minerálnych vôd a nechali postaviť kúpele. Dnes sa ponúkajú okrem klasických liečivých metód soľankou, liečivým bahnom rašelinou tiež terapie s najmodernejšou medicínskou technikou.

Termálne kúpele patria k poznávaniu Slovinska a navyše tu naberiete silu do všedných dní a upevníte svoje zdravie. Veľký počet termálnych prameňov na východe a v strednej časti krajiny dal vyrásť mnohým zaujímavým kúpeľným mestám, ktoré by ste nemali nechať pri svojich potulkách Slovinskom vynechať.

Pre všetkých, ktorí hľadajú iba rekreáciu, tú sú veľké termálne bazény, rekreačné zariadenia a zariadenia thalasso. Najväčšiu bazénovú plochu ponúka Čatež, milovníci tradičných kúpeľov si zvolia Radenci a Rogaška slatina. Rekreačné prázdniny tiež sľubujú kúpele v miestach Olimia, Portorož, Ptuj a Strunjan.

Viac ako 15 prírodných termálnych a klimatických kúpeľov je zárukou prvotriednej relaxácie pre telo i dušu, rovnako tak ako pre liečbu rôznorodých zdravotných problémov. Slovinské termály, programy pre krásu a relaxáciu sú vyvinuté v súlade s klasickým kúpeľným servisom. Wellness program v Slovinsku nie je dostupný iba v kúpeľných strediskách, ale ponúkajú ho aj v mnohých moderných hoteloch a súkromných wellness centrách vo veľkých mestách a najmä v turistických centrách.

Slovinské termálne kúpele sú spojené s prekrásnou prírodou. Pobyt v termálnych kúpeľoch môžete spojiť s poznaním tejto malebnej krajiny, jej divokej prírody, jaskýň, horských štítov a vodopádov. Liečivé účinky termálnej vody, svet sáun a masáží, perličkových víriviek, protiprúdov a ďalších vodných radovánok vás zaručene osvieži a zregeneruje.

Slovinská kúpeľné a wellness centrá sa honosia modernými bazénmi a hotelovými komplexmi, taktiež ponúkajú antistresové a beauty-programy, programy zdravej výživy, programy na sledovanie a korigovanie telesnej váhy, kontrolu celulitídy, špeciálne programy pre výkonných pracovníkov a ďalšie zdravotné kurzy. Pridaním programov pre telesnú a duševnú pohodu v kúpeľných a wellness centrách nezanedbávajú ani lekárske služby.


Banovci

Kúpele Banovci sú príjemné menšie kúpele uprostred nedotknutej prírody v blízkosti mesta Ljutomer (hlavného mesta regiónu Prlekija). Kúpeľné stredisko Banovci leží 12 km južne od mesta Murska Sobota na termálnom prameni minerálnej vody. Žije tu okolo 250 obyvateľov. Toto miesto ponúka veľa možností na strávenie dovolenky v súlade s prírodou blízkeho okolia. Je tu tiež prvý a stále jediný európsky nudistický kemp s termálnou vodou.

V roku 1995 udelilo slovinské ministerstvo zdravotníctva tejto obci certifikát potvrdzujúci, že sa tu nachádza termálna voda s liečivými účinkami. Miestny termálny prameň je bohatý na fluoridy a dosahuje teploty 60 – 68 ° C. Termálne kúpele Banovci sa rozkladajú na takmer 2000 m2 vodnej plochy. Termálny prameň má blahodarný účinok hlavne na pohybový aparát a s ním spojené pooperačné stavy. Voda vyviera z hĺbky 1 350 m a je privádzaná do troch vonkajších bazénov s teplotou (34 ° – 38 ° C).

Hosťom je k dispozícii aj plavecký bazén s „netermálnou vodou“ (25 ° C – 27 ° C), bazén so šmýkačkou a detský bazén. Vyskúšať môžete tiež rôzne druhy sáun (fínska, turecká alebo parné). Je tu aj príjemné wellness centrum, ktoré ponúka rôzne druhy masáží (telová, masáž chodidiel, proti celulitíde) a kúpeľov (bylinné, perličkové).

V areáli si môžete zahrať tenis, stolný tenis, volejbal či si požičať bicykel a vyraziť na príjemnú prechádzku. Mestečko sa nachádza v severovýchodnej časti v srdci krásnej prírody, všade okolo sa rozkladajú zlaté lány obilia a vinice. Táto oblasť je často prirovnávaná k moravskej krajine, takže budete prechádzať krásnou prírodou posiatou vinicami. Na svoje si prídu aj vodáci a rybári.

Okolie mestečka je obklopené bažinatým oblasťami a lužnými lesmi. Medzi mŕtvymi ramenami rieky Mura hniezdia chránené druhy vodného vtáctva. Na ostrovčeku na rieke Mura je v prevádzke starý mlyn. Tento pamätník dávno zaniknutej priemyselnej kultúry je štátom chránenou pamiatkou.


Čatež

Na sútoku rieky Sáva a Krka v Slovinsku v krásnom prostredí Dolejnskej nížiny, sa nachádza prekrásne kúpeľné stredisko Terme Čatež. Malebné mestečko Čatež leží na pravom brehu rieky Sáva asi 4 km juhovýchodne od mesta Brežice. Kúpele obklopujú zalesnené hory Gorjanci. Čatež patrí k najmodernejším rekreačným komplexom v Slovinsku. Nachádzajú sa tu veľmi známe termálne kúpele.

História kúpeľov Čatež siaha do roku 1797, kedy boli tu objavené termálne pramene. O necelých tridsať rokov neskôr v roku 1827 ich zaplavila pri povodniach rieka Sáva a k ich znovuobjaveniu došlo v roku 1854. V dvadsiatych rokoch minulého storočia tu bolo založené menšie súkromné liečebné centrum, ktoré bolo po vojne znárodnené. Ďalšie termálne pramene tu boli objavené v roku 1963 a naštartovali rýchly rozvoj Čateže ako moderného turistického a liečebného strediska.

Ku kúpeľnému zariadeniu patrí kúpeľný dom, hotel, objekt s apartmánmi a veľmi dobre vybavený kemping. Boli tu vybudované dva kryté bazény, sauna a fitnes. Komplex termálnych kúpeľov je tvorený vnútornými i vonkajšími bazénmi s teplotou vody od 27 do 36 ° C. Vonkajšia časť s 9 bazénmi sa rozkladá na 8 tisícoch m2 a vnútorný priestor je prepojený s hotelom Toplice. Celý komplex ponúka množstvo šmýkačiek, vodopádov a tobogánov, whirpooly, bazény s umelými vlnami a masážnymi prúdmi.

Môžete tu prežiť ako pokojnú, tak aktívnu dovolenku. Zábavu nájdete nielen v termálnych kúpeľoch, ale aj v blízkom discoclube a kasíne. Zašportovať si môžete na tenisovom kurte, volejbalovom aj basketbalovom ihrisku, môžete si zahrať squash aj bowling.

Vo vzdialenosti siedmich kilometrov od Čateže leží hrad v Mokrici, o ktorého existencii sú prvé záznamy z 15. storočia. V 16. storočí bol prestavaný v renesančnom slohu, ale dnešná podoba vychádza z 19. storočia. Zámok Mokrice je obklopený romantickým parkom a rozsiahle 18 jamkové golfové ihrisko ho oddeľuje od vonkajšieho sveta. Historická budova bola postupom času prestavaná na luxusný hotel, ktorého reštaurácia je široko ďaleko preslávená vynikajúcou gastronómiou. K hotelu patrí aj jazdecký klub.

V blízkom okolí sa nachádzajú aj ďalšie historické pamiatky ako napríklad hrad Bizeljsko alebo kláštor Pleterje. Neďaleké chorvátske hranice umožňujú aj jednoduchú výpravu do Záhrebu, ktorý je vzdialený len 30 kilometrov.

Slovinci majú názov Mokrice spojený s roľníckym povstaním z roku 1573. V tom čase bol v tunajšom zámockom väzení väznený a zabitý legendárny roľnícky vodca Matija Gubec. O ďalších 300 rokov neskôr sa v Mokriciach narodil spisovateľ Friedrich von Gagern, ktorý vo svojom románe Ľud postavil svojmu rodnému mestu literárny pomník.

 


Dobrna

Kúpele Dobrna sú moderným kúpeľno-turistickým centrom v Slovinsku s takmer 600-ročnou tradíciou. V mestečku Dobrna sa nachádzajú termálne kúpele, ktorých služby sú na veľmi vysokej úrovni. Kúpele sú ideálnou kombináciou prírodných darov a modernej medicíny. Dobrna je vhodná voľba pre dovolenku strávenú v relatívne pokojnom prostredí.

Všeobecne sa termálna voda využíva hlavne na liečbu pohybového ústrojenstva, rôznych kožných ochorení, degeneratívnych nervových chorôb, pri obehových poruchách a ďalších problémoch. Relaxácia v termálnej vode je tiež vynikajúci spôsob na uvoľnenie, odstránenie stresu a napätia moderného života.

Kúpele Dobrna ponúkajú termálnu vodu od 32 ° C do 36 ° C v dvoch krytých termálnych bazénoch a vo wellness centre Vitaleum. Kúpele využívajú termálnu vodu na liečenie reumatických a ortopedických bolestí, neplodnosti i iných gynekologických ťažkostí. Sú využívané aj na liečbu neurotických ochorení, cukrovky a pooperačných stavov.

Môžete si tu objednať preventívne zdravotné programy alebo liečbu pomocou Kneipovej metódy. Je tu k dispozícii fínska a turecká sauna, bylinkové kúpele, laserová terapia, whirpoool, solárium, terasa na opaľovanie a detský bazén. Môžete si uľaviť od bolesti pri ručných thajských a indických masážach, masážach shiatsu, aromaterapii, akupunktúre alebo v perličkových kúpeľoch.

Športovo naladení klienti tiež neprídu skrátka. Čakajú ich tu tenisové ihriská, môžu si zahrať stolný tenis, ruské kolky alebo záhradné šachy.

 


Dolenjske Toplice

Dolenjske Toplice ležiace 13 km juhozápadne od mesta Novo Mesto sú najstaršie kúpele Slovinska. Mestečko leží v údolí rieky Krka pri úpätí pohoria Kočevski Rog. Liečivé účinky jeho termálnych prameňov sú známe už od 14. storočia. Prvé tunajšie kúpeľné zariadenie bolo schválené kniežaťom Auerspergom pred viac ako 300 rokmi.

Juhovýchodné Slovinsko je oblasťou kopcov pokrytých vinicami, malých kostolíkov, hradov a kláštorov. Regióny Dolenjska a Bela Krajina sa rozprestierajú pod horským pásom Gorjanci. Je tu možno robiť prechádzky údolím rieky a prezerať si početné tunajšie hrady či okolité malebné vinice.

Romantické miesto na piknik ponúka brečtanom zarastené ruiny hradu Soteska na brehu rieky Krka. Kedysi slúžil ako obranná bašta proti Turkom, neskôr sa stal rezidenciou grófskeho rodu Auerspergov. Hradná budova v roku 1943 ľahla popolom a zachovali sa len vonkajšie múry. Ranne baroková Diablova veža priamo pri rieke. Neskôr bola zreštaurovaná a mnohých freskami ju vymaľoval akýsi majster Almanach.

Neďaleko Dolenjských Teplíc sa nachádza oblasť s názvom Kočevski Rog, ktorá je chránenou prírodnou oblasťou po viac ako 100 rokov. Šesť panenských lesov pokrýva plochu viac ako 200 ha.

 


Laško

Príjemné kúpeľné stredisko Laško ležiace na dolnom toku rieky Savinja sa nachádza južne od Celje vo vzdialenosti asi 10 km. Tunajšia osviežujúca, liečebná a blahodarná termálna voda, bola známa už starým Rimanom. Kúpeľné stredisko s nostalgickou atmosférou, nedotknutou prírodou a so svojím bohatým kultúrnym dedičstvom je vhodným miestom pre dovolenku plnú oddychu a pohody.

Pramene Laška zbavujúce napätia a liečiace poranenia vyhľadávajú ľudia už odnepamäti. Kúpeľná prevádzka zaznamenala rozmach, keď cisár František Jozef I. v 19. storočí zvolil za svoje letné sídlo vtedajší Bad Tüffer. Termálne kúpele Laško sú v súčasnosti veľmi moderným centrom zdravotnej turistiky s mnohými programami a liečebnými kúrami pre zdravie a dobrý zdravotný stav. Ich návštevníci tu nájdu aj veľa obchodíkov, reštaurácií a barov.

Dnes je Laško známe aj vďaka svojmu pivovaru, v ktorom sa od roku 1825 varia lahodná pivá „Laško Pivo“ a „Zlatorog“. Chuťovo vyvážená značka Zlatorog označuje mýtického kozorožca so zlatými rohmi.

 


Lendava

Lendava je najvýchodnejšie mesto Slovinska. Svoje meno získalo od nemeckého názvu lipy (Linde), čo je národný symbol Slovincov. Mesto leží necelých 5 km od maďarskej a 7 km od chorvátskej hranice. Veľmi známe v celom Slovinsku sú tunajšie termálne kúpele. Mestečko Lendava je vhodné miesto pre príjemnú dovolenku, plnú pokoja a relaxácie.

Termálne kúpele Lendava

Kúpele Lendava vznikli celkom netradične, objavením termálneho prameňa počas naftových vrtov v roku 1965. V tej dobe miestni obyvatelia zistili, že kúpele v horúcej vode (62 ° C) pomáhali utíšiť ich problémy prichádzajúce s vekom. Objav dal vzniknúť malému, zato modernému kúpeľnému stredisku. Pre návštevníkov je atraktívne predovšetkým termálne kúpalisko s vonkajšou oblasťou, kde sa človek môže príjemne vykúpať aj v relatívne chladných dňoch.

Voda z miestnych termálnych prameňov je veľmi zdravá a bohatá na parafín, preto je obzvlášť dobrá na pokožku. Táto voda sa ďalej odporúča na liečbu reumatických ochorení, gynekologických ochorení, pooperačných stavov, ochorenia nervového systému, na liečbu boľavých kĺbov a iných problémov. Kúpeľné stredisko ponúka tiež balneoterapiu, perličkové kúpele, sauny (infra, turecká, fínska), magnetoterapiu, elektroterapiu, liečbu ultrazvukom, laser, parafínové zábaly, lymfodrenáž, tlakovú terapiu, reflexné masáže, thajské masáže a aromaterapiu.

Lendava je miesto s bohatou históriou. Z osmanskej doby sa tu dochovala podivná múmia vo farskom kostole. Za návštevu stojí aj stredoveký hrad z 12. storočia sa zámockou vinárňou z roku 1717 v rustikálnom štýle a kostol sv. Kataríny alebo židovská synagóga, ktoré prezradia veľa o histórii tohto miesta a regiónu.

Nápisy v maďarskom jazyku svedčia o prítomnosti početnej maďarskej menšiny. Tiež čo sa miestnej kuchyne týka, udáva tón Maďarsko. V každom tunajšom hostinci dostanete bograč, ostrý masový eintopf a gibanicu, závin s tvarohovou a orieškovou náplňou.

Lendava je skvelým východiskovým bodom pre potulky Pomurím a pre návštevu susedných štátov. Na milovníkov kultúry a histórie čakajú miesta ako rotunda v Sele, Mlyn Babič na rieke Mur, remeselnícke dielne či početné múzeá a galérie. Milovníkov prírody zasa očaria lesy alebo jazero Bukovnica. Aj pre športové vyžitie ponúka táto oblasť širokú škálu športových aktivít či už v prírode alebo v športových areáloch.

V okolí Lendavy sa určite oplatí navštíviť miesta ako hrad Sobota v meste Murska Sobota. Tento hrad pochádza z konca 15. storočia a počas 2. svetovej vojny tu malo gestapo zriadenú vlastnú mučiareň. Dnes tam nájdete regionálne múzeum s pamätnou sieňou venovanou obetiam vojny. Ďalším nezabudnuteľným zážitkom sa môže stať návšteva hradu Ptuj v rovnomennom meste, ktorého západná veža je najstaršou dochovanou stavbou v Slovinsku.

 


Moravske Toplice

Moravské Toplice sú situované v najsevernejšej časti Slovinska v oblasti nazývanej Prekmurje. Termálne kúpele vďačia za svoj vznik pokusným vrtom pri hľadaní ropy v polovici minulého storočia. V roku 1964 bola táto voda vyhlásená za prírodný liečivý prostriedok. Nielenže má tento termálny prameň terapeutický účinok na ľudské telo, ale zároveň ho oživuje, zlepšuje a zrýchľuje krvný obeh, znižuje nervové napätie a urýchľuje prírodné opaľovanie.

Dnes tu stojí moderný komplex Terme 3000, tj. uzavretý areál so sústavou 22 vnútorných a vonkajších bazénov (30 – 38 ° C) s celkovou vodnou plochou 5 tisíc m2. Tento aquapark sa radí k európskej špičke nielen svoju atraktivitou, ale predovšetkým kvalitou poskytovaných služieb. Vyviera tu pramenitá voda s teplotou 72 stupňov Celzia, ktorá po ochladení na 38 stupňov Celzia napája sedem termálnych bazénov. Iba vo vybraných bazénoch je tzv. „Čierna termálna voda“, ktorá lieči reumatizmus, kožné a dýchacie problémy a pooperačné stavy.

V areáli nájdu návštevníci okrem iného špirálovité obrie kĺzačky, tenisové kurty a chodníky pre zvýšenie fyzickej kondície. V tesnej blízkosti sa nachádza komplex prepojených hotelov a tiež spa-wellness-centrum Thermalium. Hlavným lákadlom Thermalie je „čierna“ uhličitá termálna voda, ktorá vyviera z hĺbky 1175 až 1467 metrov a má teplotu 72 ° Celzia, čím je tento prírodný zázrak úplne unikátny (ostatné uhličité pramene sú väčšinou studené).

Pre športové vyžitie slúži tiež volejbalové či basketbalové ihrisko, ihrisko na hádzanú a futbal, tenisové a bedmintonové kurty. Nachádza sa tu nové, návštevníkmi obľúbené 18jamkové golfové ihrisko. Je tiež možné si požičať bicykle, jazdiť v okolí na kajaku či surfovať na jazere. V mieste je ďalej samostatný apartmánový komplex, bungalovy a camping.

 


Olimia

Olimia je kúpeľné mestečko, ktoré sa nachádza vo východnej časti Slovinska v blízkosti chorvátskych hraníc pri dedine Podčertek. Obe mestečka ležia uprostred mierne zvlnenej krajiny, obklopené lesmi a slnečnými vinohradmi. Kúpele Olimia boli vybudované v 80. rokoch minulého storočia a až do roku 2000 niesli nepríliš reprezentatívny názov Atomske Toplice (rádioaktívne kúpele).

V mestečku Olimia sa rozprestiera miestny kúpeľný areál s jedným z najmodernejších liečebných a wellness zariadení a aquaparkom v Slovinsku. Tunajšie teplé pramene napomáhajúci pri liečbe reumatických ochorení, kožných a cievnych ochorení, následkov zranení a operácií pohybového aparátu. Táto voda má veľmi výrazné upokojujúce a antistresové účinky. Pohostinnosť miestnych obyvateľov a krása ničím nedotknutej okolitej prírody pripraví návštevníkom odpočinkovú dovolenku s nezabudnuteľnými zážitkami. Pobyt tu ponúka veľmi príjemne strávený čas na vidieku, v zdravom a čistom prostredí.

Dnes sa v modernom kúpeľnom stredisku Olimia nachádzajú termálne pramene s teplotou vody od 26 ° C do 37 ° C. Atraktívny komplex ponúka na ploche 2 tisíc m2 nápadito vybudovanú sústavu vnútorných i vonkajších bazénov, ktoré patria k najkrajším v tomto regióne. Nechýbajú tu bublajúce whirpooly, vodopády, bazén so studenou vodou, bazén pre deti, sauna turecká aj fínska, solárium, priestor pre oddych a ďalšie kúpeľné možnosti ako sú podvodné, ručné a rímske masáže.

V meste je možné tiež navštíviť kostol Nanebovzatia Panny Márie z roku 1675, ktorý patrí k zámku a v ktorom sú k videniu aj zaujímavé fresky. Zámok Olimje (1550) je pôvodne kocková dekoratívne vyzdobená stavba, ktorá bola v roku 1663 transformovala na kláštor pre mníchov z rádu Paulínov. Mnísi zriadili v roku 1765 v južnej veži kláštora prvú slovinskú lekáreň. Tá zostala zachovaná až do dnešných čias a je možné ju navštíviť.

Najstaršia lekáreň Slovinska zriadená v roku 1765 rádom sv. Pavla má nádherné fresky, ktorými je celý priestor vymaľovaný. Fresky znázorňujú výjavy z biblie, ktoré sa vzťahujú k témam lekárskej vedy. V medailónoch sú vyobrazení známi lekári, ako Hippokrates alebo Paracelsus. V lekárni je možné zakúpiť aj liečivé prostriedky. Mnísi tu pripravujú z bylín pestovaných biologickým spôsobom rôzne čaje, tinktúry, nápoje a elixíry.

Šálka bylinkového čaju z najstaršej lekárne na európskom kontinente pôsobí zázračne na všetky možné boliestky. Kto má však radšej sladšie maškrty, iste navštívi „Chocolaterie“ za kláštorom, kde sa predávajú pralinky z miestnej manufaktúry.

 


Ptuj

Jedným z najmalebnejších miest Slovinska je mestečko Ptuj. Leží na brehoch rieky Drávy, asi 26 kilometrov od Mariboru k hranici s Chorvátskom. Ptuj je najstarším slovinským trvalo osídleným mestom s dvojtisícročnou históriou. V rímskych dobách bývalo regionálnym centrom s viac ako sto tisíc obyvateľmi. Mesto má stredovekú atmosféru a jeho dominantou je stredoveký opevnený hrad, ktorý čnie nad centrom mesta.

Je to najstaršie mesto v celom Slovinsku. Písomne je doložené už roku 69. Osídlenie tohto miesta je však ešte staršie, datuje sa do mladšej doby kamennej. Nachádza sa v severovýchodnej časti Slovinska, v panónskej oblasti. Tento architektonický klenot obklopený svahmi a vinicami sa rozkladá pri brehoch rieky Drávy. Celá centrálna, staršia časť mesta Ptuj je pamiatkovo chránená.

Mesto samotné ale aj jeho okolie ponúka rôzne historické pamiatky, vrátane zaujímavých mithraistických svätýň. Návštevníci sem jazdia aj do termálnych kúpeľov. Miestne kúpele čerpajú termálnu uhličitú vodu z dvoch žriediel vyvierajúcich z hĺbky 1050 až 1590 metrov. Termálny prameň dosahuje teplotu 39 – 54 ° Celzia a je nesmierne liečivý najmä na rehabilitáciu reumatických a degeneratívnych ochorení. Zároveň má blahodarný účinok na pohybové ústrojenstvo a neurologické ochorenia. Neďaleko centra je vodný Park Terme Ptuj s niekoľkými bazénmi a tobogánmi. Jeho súčasťou je aj kemp.

Hrobové nálezy dokazujú, že región bol osídlený už pred 4 tisíc rokmi. Rimania dali obci názov Poetovio a postavili tu cisársky palác, chrám, rímske kúpele a divadlo. Ptuj prechádza historicky významný prechod cez Drávu, kadiaľ už v prehistórii prechádzala obchodná cesta medzi Baltským a Jadranským morom. Ďalší rozkvet zažilo mesto až za vlády salzburských arcibiskupov, ktorí z tejto strategicky výhodnej situácie získavali kapitál.

Prechádzka mestom je zaujímavou cestou do minulosti. Celé staré mesto je pamiatkovo chránené, stavby pochádzajú predovšetkým z 16. až 18. storočia. Námestie, ktoré svojim tvarom pripomína lievik, je lemované barokovými domami. Na severovýchodnom rohu stojí stredoveká 54 metrov vysoká mestská veža. Pred vežou sa vypína päť metrov vysoký Orfeov pamätník – pôvodne rímsky náhrobok, ktorý vďačí za svoje meno vytesanému reliéfu. V stredoveku slúžil ako pranier.

Východný stranu námestia zaberá divadlo. Ide o malú, zato elegantnú stavbu v klasicistickom štýle. Každoročne sa tu konajú tri festivaly. Neďaleko za námestím stojí kostol sv. Juraja, ktorého pôvod údajne siaha až do 4. storočia. Dnešná stavba trojloďového kostola pochádza z 12. storočia.

Reprezentatívnou stavbou námestia je radnica, ktorá vznikla na základoch neskoro gotického predchodcu. Ostatné strany námestia sú lemované meštianskymi domami, v ktorých sa nachádza množstvo reštaurácií. V centre námestia stojí socha svätého Floriana vo vojenskej výzbroji, ktorý z výšky vznášajúceho sa mraku, leje vodu na horiaci kostol. Plastika vznikla v roku 1745, rok po tom, kedy zhubný požiar mesto zničil. Prítomnosť svätého patróna mala Ptuj ochrániť pred ďalšími požiarmi.

Mohutný dominikánsky kláštor pri brehu Drávy uzatvára staré mesto smerom na západ. Bol postavený v 13. storočí pre členov dominikánskeho rádu, ktorý tu sídlil cez 500 rokov. Dnes slúži kláštor a kostol ako múzeum. Je tu umiestnený mestský historický archív. Cez zaujímavé gotické ambity (krížové chodby *pozn.autora) sú dostupné dôležité priestory objektu – kláštorná kaplnka a zbierka mincí v refektoriu, krypta rovnako ako samotný kostol s výstavou rímskych sarkofágov a architektonických fragmentov.

Na mieste starších hradov nechali Salzburčania postaviť zámok, ktorý najprv slúžil ako pevnosť proti Maďarom, neskôr bol vystavaný proti Turkom. Ptujský hrad získal svoju dnešnú podobu v 17. storočí. Najstaršia časť hradu, západná veža, pochádza z 10. storočia. Cez trojposchodový renesančný dvor vstúpite do izieb, ktoré prezentujú štýlový nábytok z rôznych epoch ako panoptikum feudálneho životného štýlu. Pozoruhodná je etnografická zbierka s exotickými portrétmi Osmanov a Orientálcov, Číňanov a Indiánov. Časť výstavy je tiež venovaná bohatej (fašiangovej) ľudovej kultúre.

V celom Slovinsku je Ptuj slávny svojimi veselicami pri príležitosti fašiangov – Kurentovanje. Muži i ženy v najrôznejších maskách tiahnu ulicami, pričom ich poháňajú „kurenti“ čo sú postavy preoblečené do zvieracej kožušiny s hrôzostrašnými maskami. Divadlá, ktoré vyháňa zimu a víta jar, sa zúčastňujú tisíce ľudí a po celý rok sa pracuje na kostýmoch.

Ptuj nie je mesto známe len svojou bohatou históriou, pamiatkami, kultúrou, ale aj vínom. Povestné ptujské vínne pivnice si dnes návštevníci tiež môžu prezrieť. Boli vybudované na konci devätnásteho storočia. Dnešné prehliadky sú ale trochu modernejšieho rázu a ochutnávke predchádza audovizuálna projekcia. Najstaršia vínna pivnica Slovinska sa nachádza vo východnej časti starého mesta, kde kedysi stáli rímske mestské hradby. V dubových sudoch 750ročnej pivnice nie je uložený len rizling, burgundské, muškátové víno a Silvánske zelené, ale aj vzácne archívne vína ako napríklad Zlatá réva ročník 1917. Ptujské víno je cenovo dostupné, ale predovšetkým lahodné, vhodné aj ako výborný darček, dobre prezentujúce dovolenku v Slovinsku.

 


Radenci

Kúpele Radenci ležia západne od Murskej Soboty na pomedzí Panónskej nížiny, blízko hraničných priechodov s Rakúskom a Maďarskom. V trojuholníku krajín Slovinska, Rakúska a Maďarska tryskajú na povrch viac ako dva tucty minerálnych prameňov. Bol preto vyhlásený Európskym kúpeľným regiónom. Kúpele sa nachádzajú uprostred malebnej, kopcovitej vinárskej krajiny v blízkosti niekoľkých slávnych vinohradov.

Kúpele Radenci sú kúpeľno-turistickým centrom s dlhoročnou tradíciou a štyrmi prírodnými faktormi – minerálnou vodou, termálnou vodou, liečivým bahnom a bioklimatom. Klasicistické kúpele s kolonádou a pavilónom pôsobia nostalgickým šarmom. Moderné kúpeľné centrum je ale veľmi dobre vybavené. Kúpele boli vybudované na prírodnom zdroji minerálnej vody a v súčasnosti sú vyhlásené najmodernejšími lekárskymi prístrojmi pre kardiovaskulárne diagnostické vyšetrenia. K dispozícii majú tím kúpeľných aj špecializovaných lekárov (internistov, kardiológov, fyzioterapeutov), ktorí sa starajú o zdravie klientov 24 hodín denne.

Podľa povesti tu pracujú v podzemí trpaslíci, ktorí hĺbia cestu minerálnej vode do kúpeľov. V skutočnosti ale v 2. polovici 19. stor. došlo k systematickému využívaniu miestnej minerálky, ktorá sa stáčala a bola podávaná na cisárskom dvore vo Viedni aj vo Vatikáne. Atraktívne múzeum ukazuje dokumentárny film o začiatkoch kúpeľov Radenci. Liečivé pramene tu boli objavené v roku 1833 a o 36 rokov neskôr sa vydala minerálna voda na svoje víťazné ťaženie Európou aj vďaka účinnosti reklamy nazvanej – Tri srdcia. Pitné kúry sľubujú liečivé účinky pri močových, pečeňových a metabolických ochoreniach. Pri chorobách srdca a krvného obehu sa predpisujú kúpele.

Všetky prvky liečby sa v Terme Radenci dobre dopĺňajú, takže v kúpeľoch, ktorých logo tvoria tri srdcia, nájdete dostatok pokoja pre liečebné pobyty a zároveň miesto vyhľadávané pre množstvo zaujímavých programov preventívneho aj wellness charakteru.

Zdravotné centrum „Tri srca“ v Radenci ponúka rehabilitáciu pacientov po infarkte, po kardiovaskulárnych operáciách, s ťažkosťami krvného obehu dolných končatín, s angínou pectoris, vysokým tlakom, pacientov po mozgovej mŕtvici alebo s osteoporózou dolných končatín. Toto centrum sa navyše špecializuje na najmodernejšie wellness programy navrhnuté pre celkovú relaxáciu a starostlivosť o telo a pýši sa špeciálnym programom Ayurveda* centra, ktoré ponúka ayurvedické masáže s aromatickými olejmi.

Celoročne sú tu otvorené bazény s termálnou vodou, okrem toho niekoľko krytých a vonkajších bazénov. Ide o komplex 10 bazénov s celkovou rozlohou 1 460 m2 vodných plôch, ktoré majú vnútorný a vonkajší bazén s termálnou vodou (33-37 ° C), vnútorný plavecký bazén (28-29 ° C), detský bazén (28-34 ° C ), 6 druhov sáun a tenisové centrum.

V okolí Radenci sa nachádza niekoľko cyklistických a turistických chodníkov, v zime sa lyžuje na horách Kapela. Až 300 m vysoké slovinské kopčeky západne od Radenci medzi riekami Mura a Ščavnica sú obľúbeným výletným cieľom.

Takisto kulinársky si návštevníci tejto oblasti prídu na svoje. Víno značky Radgona-Kapela sa hodí skvele k výdatným štajerským pokrmom, ktoré nájdu hostia vo vidieckych hostincoch. Veľmi obľúbené je víno Janževec, ktoré sa pestuje na vrchu Janež. V rovnomennom podniku je vystavený starý vinársky lis, ktorého majitelia majú zaručené informácie o lisovacích tradíciách z rímskych dôb až do dneška.

 


Šmarjeske Toplice

Kúpeľné mestečko Šmarješke Toplice sa nachádza 5 km severne od Otočci v malom údolí obklopenom lesmi a lúkami. Aj keď nemá moc blízko k histórii a atmosfére Dolenjskych Toplíc (25 km juhozápadne) je to krásna oblasť. Kedysi bolo kúpeľné mesto Šmarješke Toplice exkluzívnym miestom pobytu členov vlády, ktorí trpeli srdcovými chorobami. V súčasnej dobe je otvorené pre všetkých.

Tri prírodné bazény, ktoré sa nachádzajú na území kúpeľov, boli užívané miestnymi od 18. storočia a boli známe pod názvom „Kúpeľné jazerá“. Kúpeľný dom teraz disponuje dvoma krytými termálnymi bazénmi (32 ° C) a lesnou plavárňou, do ktorej priteká voda bohatá na vápnik a horčík.

V kúpeľoch je 5 bazénov s termálnou vodou (2 vnútorné s teplotou vody 32 ° C a 3 vonkajšie bazény v prekrásnom kúpeľnom parku. Športový a detský bazén, a tiež obľúbený lesný bazén, ktorý je umiestnený pri samotnom žriedle.

Okolo Otočci sa môžete vydať na niekoľko príjemných prechádzok. Tou prvou sú vinice pri dedinke Trška Gora. V dedinke stojí kostol sv. Márie. Je odtiaľ prekrásny výhľad na kopce Gorjanci, Kočevski Rog a údolie rieky Krky. Pod kostolom sa nachádza 100 rokov stará vínna pivnica.

Kúpele Šmarješke Toplice otvárajú každoročne svoje brány najmä pre tých, ktorí si uvedomujú, že s každodennou životnou situáciou sa môžu vysporiadať, len ak sa budú nachádzať v optimálnej fyzickej a psychickej kondícii. Je to ideálne miesto pre strávenie odpočinku.


Terme Zreče

Zreče je mladé slovinské mesto, v ktorom sa nachádzajú známe termálne kúpele. Pre všetkých, ktorí chcú svoj voľný čas prežiť aktívne, sú výborným cieľom Zreče a Rogla v pohorí Pohorje.

Zreče je obklopené zelenými pohorskými lesmi a v blízkosti termálnych kúpeľov je krásny park určený k zdravotným prechádzkam. Kúpele Zreče sú veľmi kvalitne vybavené a spoločne so strediskom na najvyššej hore Rogla (pohorie Pohorje) vytvárajú dokonalú kombináciu pre strávenie letnej dovolenky.

Termálne centrum v Zreče ponúka oddych v 5 bazénoch s termálnou vodou. Päť veľkých bazénov s rozlohou 1 300 m2 s teplotou vody 26 – 35 ° C je v prevádzke celý rok. Zvláštnym zážitkom je plávanie za svetla fakieľ v zime, keď sneží. Návštevníci si tu užijú masážne prúdy, aqua aerobic, whirlpool, fitness, tureckú, fínsku a infračervenú saunu a najrôznejšie liečebné a relaxačné programy.

V mieste nechýba športová hala (volejbal, tenis, basketbal, squash, futbal, stolný tenis) a zábavné centrum s kasínom, reštaurácie, pizzerie, obchodíky, kaviareň, mini market. V stredisku je k dispozícii aj školiaca miestnosť s moderným vybavením a zmenáreň.

Pobyt v kúpeľoch vhodne nadväzuje na športovo – ozdravnú ponuku olympijského centra Rogla, vzdialeného 15 km. Rogla je olympijské centrum Slovinska. Svojou ponukou športových objektov pre vrcholových športovcov a jedinečnou polohou v blízkosti termálnych kúpeľov Zreče, predstavuje naozajstný raj pre kondičné prípravy športovcov a dovolenkárov.

Strediská sú pre slovenských turistov veľmi dobre prístupná osobnými autami. Napríklad z Bratislavy sa do termálnych kúpeľov Zreče dostanete po necelých 4 hodinách pohodlnej jazdy po diaľnici cez Rakúsko a časť Slovinska.

 


Topolšica

Kúpele Topolšica sa nachádzajú v rovnomennej obci v severnej časti Slovinska, vzdialenej asi 11 km od mesta Velenje. Kúpele Topolšica skryté pred severným vetrom a otvorené južnému slnku ponúkajú toľko slnečných dní ako takmer nikde v Slovinsku.

Tunajšia termálna voda, malebná príroda a stredohorská klíma sú ideálnym prostredím ako pre liečbu dýchacích ciest, ľahších foriem srdcových a cievnych ochorení, ako aj pre odstránenie stresu. Ľudia si sem jazdia liečiť tiež ochorenia chrbtice a kĺbov, stavy po zraneniach a pooperačné stavy motoriky.

Kúpele Topolšica obsluhuje veľmi priateľský a skúsený personál, ponúkajúci individuálne terapie, ktoré najlepšie zodpovedajú prianiam a potrebám aj toho najnáročnejšieho kúpeľného hosťa. Ponúka sa tu celkom 1 760 m2 vodných plôch a takmer tisíc m2 plochy určených na opaľovanie. K dispozícii je areál s vodnými atrakciami, horúcimi vodnými prameňmi, bazénikmi pre deti, rímske kúpele, whirpool a masážne sprchy.

Úplne nový vodný park Zora ponúka vodné atrakcie, šmýkačku a terasu na opaľovanie s občerstvením. To všetko je prepojené dreveným mostom s hotelovým bazénom. Teplota vody v krytom bazéne je 31 ° C a vo vonkajšom 34 ° C. Teplota vody vo vodnom parku Zora, v letnej sezóne, je 30 ° C. Hotelové bazény sú v prevádzke po celý rok a nachádza sa tu ešte fínska a infra – sauna, turecké kúpele a solárium.

 



  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt