You dont have javascript enabled! Please enable it! 21 najlepších miest na cestovanie v júni

21 najlepších miest na cestovanie v júni

Avatar Juraj | 5 mája, 2022

Ak túžite po slnku, festivaloch a divokej prírode, tu sú najlepšie miesta, ktoré môžete navštíviť v júni...

Jún je obľúbeným mesiacom na cestovanie po celom svete. A to z dobrého dôvodu. V júni možno vidieť niektoré z najobľúbenejších divokých zvierat na svete, koná sa množstvo festivalov s letnou tematikou a počasie je na mnohých miestach sveta na vrchole.

Či už hľadáte cestovateľský zážitok na celý mesiac, alebo práve plánujete ďalšiu návštevu mesta či krátky pobyt na slnku, máme pre vás tie najlepšie júnové destinácie.

Pre lepší prehľad sme miesta rozdelili podľa toho, čo preferujete v cestovaní:

  • Divočina
  • Dlhodobé cestovateľské zážitky
  • Príroda a ideálne počasie
  • Umelecké a kultúrne zážitky

Divočina

1. Borneo

Suchý mesiac na tomto ostrove juhovýchodnej Ázie s priemernou teplotou 29 °C je sám o sebe dôvodom, prečo sa vydať na Borneo. Ak k tomu pripočítame skutočnosť, že jún je jedným z najlepších termínov pre jeden z najvzácnejších a najinšpiratívnejších zážitkov z divokej prírody na svete, neprekvapilo by nás, keby ste už boli rezervovaní, zbalení a v lietadle.

Borneo

Mladý orangután na Borneu

V júni začínajú stromy plodiť a orangutany začínajú vychádzať do divočiny sabahského pralesa, aby si tieto chutné pochúťky pozbierali. Ak budete mať šťastie, prídu dostatočne blízko, aby ste ich mohli pozorovať týmto nevšedným spôsobom. V júni tiež uvidíte korytnačky zelené a jastrabovité na odľahlom piesočnom ostrove Lankayan.

2. Národný park South Luangwa, Zambia

Zambia

Leopard sa týči nad národným parkom South Luangwa v Zambii

Jún až júl je najlepšou časťou obdobia sucha v Zambii, než buš vyschne a začne túžiť po daždi. V júli však začína stúpať počet návštevníkov a safari a zážitky z divokej prírody začínajú byť rušnejšie.

Ak chcete vynechať hlavnú sezónu (a ceny v hlavnej sezóne), naplánujte si cestu na jún. Stále budete mať veľmi dobrú šancu vidieť leopardy, slony a žirafy, ktoré sa zhromažďujú pri riekach alebo v porastoch.

Na ranné safari sa nezabudnite teplo zabaliť. Dni sú síce horúce, ale rána sú zvyčajne trochu chladné.

3. Rezervácia Masai Mara, Keňa

Keňa

Malé stádo pakoní v rezervácii Masai Mara v Keni

Masai Mara je povinnou jazdou pre každého, kto miluje veľké šelmy. V tejto kenskej rezervácii žijú spokojne levy, leopardy a gepardy. Pumy, ktoré nazývajú Maru svojím domovom, sú dokonca tak trochu známe vďaka televíznym programom, ako sú Big Cat Tales a Big Cat Diary.

Júl až október sa považuje za hlavnú sezónu, rovnako ako v Južnej Luangwe. Ak sa namiesto toho vyberiete v júni, vyhnite sa veľkej mase ľudí, ktorí sa tlačia na to isté pozorovanie, bez toho, aby ste skutočne znížili svoje šance na úžasné pozorovanie veľkých šeliem. Vyberte sa koncom júna, aby ste sa pokúsili uvidieť aj migráciu pakoňov v Keni.

4. Putovanie za horskými gorilami, Východná Afrika

Rwanda

Horská gorila v Národnom parku Volcanoes, Rwanda

Na túrach v pohorí Virunda v Rwande a Ugande si môžete vychutnať pozorovanie horských goríl počas celého roka. V horách je však strašne hmlisté počasie, takže aby ste videli zázrak goríl v ich prirodzenom domove, budete musieť pozerať cez zahmlený opar.

Obdobie sucha trvá od júna do septembra a áno, v tomto období je tu rušno. Povedali by sme, že je obsadené z dobrého dôvodu, pretože podmienky na pozorovanie sú mimoriadne pôsobivé. Nezabudnite si prehliadku rezervovať v dostatočnom predstihu, aby ste si zabezpečili miesto na tento jedinečný zážitok.

Aj teplota je veľmi príjemná na poriadnu túru, najnižšia teplota je 17 °C a najvyššia 26 °C. V júli a auguste však teplota stúpa, takže na to nezabúdajte.

5. Jaguáre v Pantanale, Brazília

Brazília

Jaguár pri vode v severnej časti brazílskeho Pantanalu

Severný aj južný Pantanal v Brazílii ponúkajú najlepšie z najlepších príležitostí na pozorovanie jaguára vo voľnej prírode. V júni sa začína obdobie sucha, ktoré sa končí v októbri, takže sú tu ideálne poveternostné podmienky na pozorovanie.

Našťastie sú jaguáre v Pantanale zvyknuté na to, že okolo seba vidia človeka, takže ohľaduplné pozorovanie by ich nemalo príliš vystrašiť.

Predpokladá sa, že v severnej časti Pantanalu je pozorovanie prakticky zaručené, zatiaľ čo náš tím Travelista má vynikajúce skúsenosti s pozorovaním jaguárov v ekologickej rezervácii Caiman na juhu. Takže si vyberte...

Kedy je najlepší čas na návštevu Srí Lanky?

Dlhodobé cestovateľské zážitky

6. Veľký bariérový útes, Austrália

Austrália

Pohľad na Veľký bariérový útes zo vzduchu

V júni je ten správny čas ponoriť sa do Veľkého bariérového útesu. V Austrálii je nielen zima, čo znamená, že ceny leteniek a ubytovania v okolitých mestách sú nižšie, ale je tu aj málo zrážok, čo znamená, že podmienky na potápanie sú na vrchole.

Budete môcť preskúmať stovky tvrdých a mäkkých koralov - a dúfajme, že sa vám podarí zahliadnuť zelené korytnačky, korytnačky jastrabovité alebo korytnačky dlhoplutvé (aby sme vymenovali aspoň niektoré druhy). Nájdete tu aj viac ako 30 morských živočíchov vrátane vzácneho dugonga (ktorý je v kontexte blízky príbuzný kapustňákovi).

Potápanie si, samozrejme, musíte rezervovať v dostatočnom predstihu.

7. Yosemitský národný park, USA

USA

Yosemitský národný park pri západe slnka, USA

Takmer všetci sa zhodujú v tom, že neexistuje lepší čas na vychutnanie si veľkej vody, drsnej krajiny a nádherných farieb Yosemitského národného parku. Jarné počasie na začiatku júna umožňuje typicky suchú a teplú návštevu a davy ľudí sa sem valia až neskôr v priebehu mesiaca a v lete.

Epický dvojitý vodopád Yosemitských vodopádov s tromi kaskádami rôznej výšky získava svoj tok z vôd zimného topiaceho sa snehu a v júni zažíva vrchol prietoku, kým v lete neuschne. Ako tečie Yosemitský vodopád, si môžete pozrieť prostredníctvom webovej kamery.

Sentinel, Bridalveil Falls a Ribbon Fall - ďalšie tri ikonické vodopády v Yosemitoch - tiež tečú v júni v plnom prúde. Ribbon je zároveň najväčším vodopádom v Severnej Amerike.

8. Grónsko

Grónsko

Pestrofarebná dedina Saqqaq v západnom Grónsku

V júni sa typické arktické teploty v Grónsku pohybujú okolo 10 °C, ale vďaka nízkej vlhkosti je tu o niečo teplejšie a útulnejšie. V najjužnejšej časti krajiny sa teplota občas vyšplhá až na 20 °C.

Grónsko je na našom júnovom zozname hlavne preto, že vďaka sviežemu, čistému vzduchu a nízkej vlhkosti môžete vidieť na kilometre ďaleko. Tak ďaleko, že vás to môže vyviesť z miery: mestá, hory a fjordy sa môžu zdať bližšie, než v skutočnosti sú.

Napriek tomu si pri správnom plánovaní môžete vychutnať skvelé túry v takmer ideálnom počasí a v prostredí na okraji sveta. Okrem obdivovania prírodných krás Grónska môžete robiť nespočetné množstvo vecí - určite to nie je destinácia na "krátku dovolenku". Pamiatky UNESCO, vikingské ruiny a dokonale malebná dedinka Saqqaq na obrázku sú len niektoré z nich.

9. Ladakh, India

India

Shanti Stupa v Ladakhu, India

Vitajte v takmer mystickom regióne Ladakh v Indii. Je to raj pre peších. Okolité výhľady na Himaláje a pohorie Karakoram sú úplne bezkonkurenčné a je to najvyšší bod v celom Kašmírskom údolí, 3 000 metrov nad morom.

Za návštevu stoja aj púštne mestá Leh a Kargil, ktoré sú známe fascinujúcimi budhistickými chrámami a dostatkom turistických trás.

Jún je idylickým obdobím, kedy sa sem môžete vydať. Počasie sa oteplí, sneh sa rozplynie a Ladakh sa otvorí návštevníkom. Cesty vedúce do Ladakhu sú plne prístupné a môžete očakávať pestrý výber hotelov, miest na stravovanie a ďalších zariadení.

Havaj – raj Pacifiku

Príroda a ideálne počasie

10. Korzika, Francúzsko

Korzika

Útes na Korzike vo Francúzsku

Existuje niekedy zlý čas na návštevu Korziky? Úchvatný stredomorský ostrov pri Francúzsku s talianskym nádychom a nadpozemskými plážami určite stojí za návštevu aj uprostred zimy.

No my by sme povedali, že sa tam vyberte v júni. Slnko zvyčajne svieti, oceán je krištáľovo modrý a teploty sa pohybujú okolo 20 °C až 25 °C, čo znamená, že si môžete vychutnať kúpanie vo vode alebo preskúmať ostrov bez toho, aby ste príliš pociťovali horúčavy.

11. Cornwall, Spojené kráľovstvo

Cornwall

Malebná rybárska dedinka Polperro v Cornwalle, Spojené kráľovstvo

Na letný výlet na juh je najlepšie vyraziť v júni, aby ste sa vyhli množstvu turistov počas letných prázdnin v júli a auguste. Hotely budú o niečo prázdnejšie, v kempoch pre karavany budú voľné miesta.
Pridajte sa k miestnym obyvateľom a nachytajte pár lúčov na nie príliš preplnených plážach (možno dokonca uvidíte delfína), prejdite sa po jednej z mnohých skvelých cornwallských pobrežných trás bez toho, aby ste sa museli ponáhľať, alebo si vychutnajte Veľkú Cornwallskú záhradu v plnom kvete.

Britské počasie je mierne povedané temperamentné, ale teploty sa môžu vyšplhať až na 17 °C.

12. Grécke ostrovy

Grécko

Existuje viac ako 6 000 gréckych ostrovov

Ak snívate o návšteve gréckych ostrovov, jún je ideálny čas na cestu. Počasie je nádherné a turistov je menej, keďže hlavná sezóna sa ešte len začína. Okrem toho Grécko práve zrušilo všetky obmedzenia vstupu, čo uľahčuje cestovanie.

Keďže je tu viac ako 6 000 ostrovov, nevyberajte si tie najznámejšie. Vyberte sa na Milos, kde nájdete termálne pramene a nádherné pláže, alebo možno na Itaku s jej skrytými zátokami a neuveriteľnými morskými plodmi. Objavte niektoré z najlepších gréckych ostrovov mimo bežných trás.

13. Azorské ostrovy, Portugalsko

Portugalsko

Azorské ostrovy v lete sú ako z pohľadnice, až by ste si mysleli, že ide o fotografiu, ktorá ožila

Prírodné krásy Azorských ostrovov sa naplno prejavia v júni, keď ostrov zdobia veľké kvety hortenzií v kombinácii ružovej, fialovej a modrej farby. Ak chcete vidieť najpôsobivejšie výbuchy modrej pri súostroví, zamerajte sa na ostrov Pico a obdivujte kríky hortenzií zvýrazňujúce sopku Mount Pico.

Portugalská pevnina je tiež veľmi vhodným miestom v júni, pretože tu začínajú prudko stúpať teploty a v hlavnom meste Lisabone a jeho druhom meste Porto sa koná množstvo pestrých festivalov a atrakcií.

14. Guernsey

Guernsey

Kvetinový skleník na Guernsey

Dobrí obyvatelia Guernsey každoročne oslavujú jarný festival prechádzok, ktorý pokračuje až do júna a je ideálny pre milovníkov prírody.

Ak práve nepoznávate ostrov v Lamanšskom prielive pešky, je tu veľa možností na objavovanie: historická pevnosť Fort Grey na pláži, starý dom Victora Huga a nedeľné koncerty pod holým nebom v Candie Gardens, ktoré sa konajú počas celého leta. Ak sú otvorené bary, ochutnajte gin, guernseyskú špecialitu. Navštívte miestnu pálenicu alebo jednoducho zájdite do krčmy a dajte si jednu či dve (alebo tri) miestne vzorky.

15. Štát New York, USA

New York

Slávny maják v dedine Montauk na samom okraji ostrova Long Island v štáte New York

Vo všeobecnosti môžete v júni na Long Islande očakávať krásne počasie. Najmä údolie Hudson Valley sa sfarbí do sviežej, sýtozelenej farby, ktorá vynikne najmä na pozadí jasnej modrej oblohy. Teploty okolo 20 °C až 24 °C umožňujú prechádzky po dedinke Cold Spring, umeleckom mestečku Beacon alebo turistiku po hrebeni Breakneck Ridge.

Keď už budete mať hotovo, pokračujte vlakom až na samý okraj Long Islandu a ocitnite sa tam, kde "letia" tí najbohatší z miestnych obyvateľov: East Hampton a Montauk. Vychutnajte si zasnené, pohodové pláže a mierne cyklistické chodníky, pretože najlepší spôsob, ako sa pohybovať (ak nie autom), je bicykel.

Mesto, ktoré sa preslávilo účinkovaním vo filmoch Aféra a Večný svit nepoškvrnenej mysle, vám bude pravdepodobne povedomé, keď si dáte obed v reštaurácii Lobster Roll alebo preskúmate maják Montauk, na obrázku.

16. Fidži

Fidži

Prechádzka po oceáne na treťom najväčšom ostrove Fidži

Technicky je jún na Fidži zima, ale nemusíte to riešiť - vzhľadom na to, že teploty stále stúpajú na približne 27 °C a vlhkosť vzduchu je pomerne nízka.

Na davy ľudí zabudnite, pretože zvyčajne prichádzajú až cez vrchol návštevníckej sezóny od júla do septembra. Možno budete mať dokonca pocit, že máte Fidži trochu viac "pre seba".

Samozrejme, toto zoskupenie viac ako 300 ostrovov je rovnako krásne, ako si predstavujete, bez ohľadu na to, kto je nablízku: nebeské palmy, tyrkysová voda, kam až oko dovidí, a množstvo jedinečných ostrovov s nekonečnými možnosťami prechádzok, turistiky a vodných športov.

Cestovanie bez cestovky, alebo s cestovkou?

Umenie a kultúra

17. Bazilej, Švajčiarsko

Bazilej

Art Basel sa koná v Miami, Hongkongu a tu v Bazileji vo Švajčiarsku.

Art Basel je každoročná medzinárodná prehliadka umenia, ktorá priťahuje najvplyvnejších a najmodernejších svetových umelcov do Miami, Hongkongu a švajčiarskeho mesta, podľa ktorého je pomenovaná. V júni sa môžete ponoriť do "sveta umenia" a obdivovať inštalácie, výstavy a diela moderného umenia a vypočuť si každodenné prednášky samotných umelcov na rôznych miestach v meste.

Medzi ďalšie festivaly, ktoré sa konajú v Bazileji, patrí Švajčiarsky festival jódlovania a Summerstage Basel.

Bazilej má tiež množstvo galérií a atrakcií, ktoré si môžete prezrieť počas celého roka. Navštívte bazilejský Minster, gotickú katedrálu z 18. storočia s pôsobivými dvoma vežami. Posaďte sa neďaleko hlavného námestia Markplatz a vychutnajte si kávu a zákusok. Ak máte aj naďalej kreatívnu náladu, vyberte sa do múzea Tinguey, bazilejskej papierne (múzea) a vychutnajte si posedenie pri Karnevalovej fontáne - ktorá je sama o sebe nádherným sochárskym dielom.

18. Budapešť, Maďarsko

Maďarsko

Slávne budapeštianske kúpele Szechenyi za slnka, ešte pred príchodom návštevníkov...

Budapešť, hlavné mesto Maďarska, je plné prekvapení - v neposlednom rade aj nespočetných festivalových osláv, ktorých sa môžete zúčastniť počas júna.

Samozrejme, vychutnajte si klasiku: ruinové bary, termálne kúpele Szechenyi a plavbu po Dunaji. Nie nadarmo sú to klasiky. Potom sa zapojte do miestnych letných osláv vrátane týždenného dunajského karnevalu s vystúpeniami ľudových tancov, tanečnými workshopmi, jarmokmi a remeselnými trhmi.

Zdatní cestovatelia určite využijú aj koncerty v budapeštianskom parku - najväčšom európskom zábavnom centre pod holým nebom.

19. Newport, ostrov Wight

ostrov Wight

Osvetlená lunaparková jazda na festivale na ostrove Wight

Newport sa v júni rozžiari neónovými farbami a živou hudbou na klasickom festivale Isle of Wight.

Na svoje si príde väčšina hudobníkov, od popu a tanečnej hudby až po indie a rock, a to pre všetky vekové kategórie - či už ste hudobne dospeli v 70., 80., 90. alebo 00. rokoch minulého storočia, alebo vás zaujali súčasné hitparády.

Čo sa týka ubytovania, môžete sa ubytovať v kempe, glampe alebo priamo v meste. Prirodzene, ubytovanie si treba rezervovať včas.

20. Bulharsko

Bulharsko

Úchvatné bulharské pohorie Rodopy je kulisou hudobného festivalu Meadows In The Mountains

Pohorie Rodopy v Bulharsku je nepochybne dokonalým miestom pre rozprávku... ale aj pre skutočne jedinečný hudobný festival.

Každoročne v júni sa pohorie Rodopy zaplní rehoľníkmi, ktorí si chcú vychutnať hudobný a umelecký festival Meadows In The Mountains, ktorý pozýva tanečné súbory, aby vystúpili na pódiu s doslova panoramatickým výhľadom ako kulisou. Či už vás tanečná hudba baví alebo nie, rozhodne ide o nevšedný festivalový zážitok.

21. Murcia a La Rioja, Španielsko

Španielsko

Nádherná katedrála v Murcii, Španielsko

Dve španielske mestá: množstvo kultúrnych atrakcií v júni.

V Murcii na juhovýchode Španielska sa v júni koná skvelý festival: Baby-Jumping Colacho Festival, na ktorom muži doslova skáču cez deti na ulici. Povedzme, že je to... nezvyčajné!

Medzitým sa v meste Haro na severe Španielska každoročne koncom júna koná pokojná, ale zároveň mätúca slávnostná bitka v pití vína s názvom Bitka o víno.


  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt