You dont have javascript enabled! Please enable it! Grécko - 9 ostrovov, ktoré milujeme

Grécko – 9 ostrovov, ktoré milujeme

Avatar Juraj | 5 mája, 2022

Grécko s viac ako 200 obývanými ostrovmi ponúka nespočetné množstvo príležitostí na ostrovnú dovolenku a na prežitie veľkolepého dobrodružstva.

1. Kythira

"Celý svet je jeden svet, ale Kythira je iný svet," hovorilo staré benátske príslovie. Tak to aj zostáva, autentická bašta predmasového turizmu v Grécku. Je izolovaná od južného Peloponézu, má nepreplnené pláže, ospalé dedinky a v Mylopotame vodopád v listnatej rokline, kde sa preháňajú sláviky. Ak máte chuť na výzvu, prejdite sa z pláže Limnionas k priezračnej smaragdovej vode " Magic Green Pool" - zrútenej jaskyni priamo pri mori.

2. Paros

Paros je bonvivánsky kykladský ostrov s dedinkami v tvare kocky cukru, rozľahlými piesočnatými plážami a vynikajúcimi vodnými športami, známy priesvitným mramorom lychnites ("svetlo sviečky"), z ktorého bola vytesaná Milónska venuša. Hlavné mesto Parikia je známe vežou, ktorá je celá postavená zo starovekých stĺpov a podstavcov, a kostolom Ekatontapyliani zo 6. storočia ("kostol so 100 dverami"). Naoussa na severovýchodnom pobreží je miestom, kde sa podávajú morské plody a ouzo.

Romantický grécky ostrov Paros zatiaľ masová turistika obchádza

3. Astypalaia

Ak by tento ostrov v tvare motýľa nebol izolovaný uprostred Egejského mora, bol by preplnený, s jeho kľukatou bielou kubistickou architektúrou siahajúcou od vznešeného benátskeho hradu. Je prevažne vyprahnutý, no starovekí Gréci nazývali Astypalaiu "stôl bohov" pre jej svieže údolie Livadi. Na pokojné pláže a priezračné more sa dostanete cez malé letisko, takže nemusíte stráviť celý deň cestou sem - ak sa vám podarí zohnať letenku.

4. Chios

Homér sa narodil na tomto hornatom ostrove v severnej časti Egejského mora, ktorý je jediným miestom na svete, kde sa vyrába sladká masticha; niekoľko jeho stredovekých dedín Mastichochoria ("mastichové dediny") je fantasticky zdobených geometrickými čiernobielymi sgrafitmi. Vydajte sa na cyklistický výlet južne od mesta Chios cez stredoveké janovské sídla a ovocné sady v Kambos a nenechajte si ujsť oslnivé byzantské mozaiky v kláštore Nea Moni z 11. storočia zapísanom na zozname UNESCO.

5. Lefkada

Lefkada, ktorá je sotva ostrovom (s pevninou ju spája hrádza), pripomína drsné, rozbúrené Toskánsko. Hlavným lákadlom je modrozelené Iónske more: pri plavbe z prístavu Nydri oboplávate množstvo smaragdových ostrovčekov a pláže s krásnym západom slnka - najznámejšia je Porto Katsiki - sú schované pod strmými útesmi. Na juhu sa nachádza hlavné mesto windsurfingu Vasiliki, neďaleko priepasti, kde vraj skočila do vody básnička Sapfó - kvôli láske k mužovi.

Rozprávkový ostrov Skye

6. Kefalónia

Najväčší a najrozmanitejší jónsky ostrov Kefalónia priam volá po tom, aby ste ho precestovali autom. Dramatická krajina a pláže ako z pohľadnice zaujali svet vo filme Mandolína kapitána Corelliho a na jej viniciach sa vyrába elegantné biele víno robola. Prejdite hustými jedľovými lesmi na 1 628 m vysokú horu Ainos a uvidíte, ako sa vám pri nohách rozprestierajú všetky Iónske ostrovy. Vydajte sa loďou do jaskyne Melissani a nechajte sa pohltiť dúhovou modrou farbou.

7. Kerkyra (Korfu)

Najrozľahlejší grécky ostrov vraj inšpiroval Prospera k vytvoreniu útočiska v Búrke. Jeho pobrežie lemuje zlatistý piesok a jedinečné benátsko-francúzsko-britsko-grécke staré mesto je zapísané na zozname svetového dedičstva UNESCO. Medzi jeho pozoruhodné múzeá patrí mimoriadne gýčový palác Achilleion a zbierka ázijského umenia. Prejdite sa po časti nádhernej 222 km dlhej Korfu Trail a zastavte sa na obed v Bielom dome v Kalami, ktorý bol kedysi domovom rodiny Durrellovcov.

8. Amorgos

Suché klasické svetlo Egejského mora maľuje vo vysokom rozlíšení vrcholy tohto ťažko dostupného kykladského ostrova: vyprahnuté hory, oslnivé biele dediny a fantastický kláštor Chozoviotissa, ktorý bol postavený v roku 1088 do strmého útesu. O deväť storočí neskôr Luc Besson našiel čistotu Amorgosu ako stvorenú pre svoj kultový film Le Grand Bleu (Veľká modrá). Hlavné mesto Chora je nádherné, pláže krásne a ľudia dobrosrdeční.

Ostrovná kuchyňa bohov

9. Samothraki

Toto je ostrov starodávnej mágie. Poseidón sedel na 1611 m vysokej hore Fengari, aby sledoval trójsku vojnu, a jeho Svätyňa veľkých bohov priťahovala pútnikov z celého Stredomoria, aby sa nechali zasvätiť do tajomstiev podsvetia; dnes sa v jej sugestívnych ruinách na zalesnenom svahu ozýva zvonenie kozích zvončekov. Neďaleko, nad Therma Loutra, čaká Arkádia plná prameňov, vodopádov a obrovských platanov, ktoré sa krútia ako staroveké tanečnice.


  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt
1
JÚN
Týždenník TRAVELISTA
od 1.júna každý týždeň ZDARMA
pre každého...
e-mailom vo formáte PDF a ePub
PRIHLÁSIŤ SA