You dont have javascript enabled! Please enable it! Roman Vavrík

Roman Vavrík

Avatar Juraj | 6 júla, 2024

Roman Vavrík

…v rozhovore pre týždenník Travelista 5/2024 prezradil, ktorá krajina je jeho TOP, aký typ dovolenky preferuje a čo je u nich nové…

V skratke o našom hosťovi: „Neustále rád spoznáva nové miesta, nových ľudí a nové nápady. Milovník inovácií nie len v gastronómii, ale v technológiách, kde sa cíti ako doma.“

Otázky a odpovede


1. REDAKCIA: Povedzte nám pár slov o sebe, ako ste sa dostali k práci vo Vašej spoločnosti a hlavne, čo pre Vás znamenalo slovo „cestovanie“ predtým a teraz, keď na vysokej pozícií, kde je predpoklad, že sa aj veľa cestuje. Prípadne či v slove „cestovanie“ pocitujete zmenu pohľadu.
Od útleho veku nás rodičia viedli k cestovaniu a spoznávaniu rôznych miest v rámci Slovenska, a neskôr aj mimo republiky. Domnievam sa, že toto boli skutočné korene “vášne”, ktorú pestujem do dnes. Spoznávanie nových a rôznych krajín, miest, kultúr a spôsobu života ľudí mi rozširuje obzory a bez ohľadu na vek, ma stále baví a robí mi radosť.
2. REDAKCIA: Je zrejmé, že ste precestoval kus sveta. Je nejaká konkrétna krajina, lokalita alebo mesto, ktoré Vám prirástlo k srdcu? Také, kam môžete chodiť opakovane a vždy to bude pre Vás srdcovka? A prečo je to práve uvedené miesto?
Neľahká otázka, no ak si mám vybrať iba jedno jediné miesto, tak potom to bude Toskánsko. Taliansky vidiek je miesto, ktoré som navštívil už minimálne 5x a vždy sa tam rád vrátim opäť. Neskutočný kľud, skromnosť a pohostinnosť ľudí v kombinácií s neuveriteľným jedlom a vínom je proste magická. Ak by som vôbec niekedy uvažoval, kam by som sa zo Slovenska odsťahoval, tak Toskánsko by bolo na prvom mieste.
3. REDAKCIA: Ešte ostaneme chvíľu pri Vašom súkromí... Aký typ dovolenky preferujete v súkromí Vy sám/sama ako človek a nie ako zástupca známej spoločnosti? Je to rodinná dovolenka alebo ste skôr typ poznávacích zájazdov, prípadne „batoh na plecia“ a sólo cesta a pod. Ako je to teda s Vami?
Veľmi záleží na okolnostiach a veku človeka. Po vysokej škole bola dekáda rokov, keď som cestoval mnohokrát len s jedným kamarátom a zväčša išlo o poznávacie výlety a naháňanie sa za dobrodružstvom a zážitkami. Neskôr to už boli skôr rodinné výlety, či už v súkromí, alebo v malej skupinke max 4 až 6 ľudí. Dnes sa popri náročnej práci snažím skĺbiť rodinné dovolenky s výletmi za golfom, ktorý mi udržuje čistú hlavu, keďže tam hráte výhradne a v prvom rade sám proti sebe.
4. REDAKCIA: Kedže sme týždenník o cestovaní, tak sa automaticky núka otázka, či telekomunikačná resp. IT spoločnosť má niečo spoločné s cestovaním? Čo by ste na takú otázku odpovedal?
Myslím, že jednoznačne áno. V každom odvetví sa nájdu konkrétne prípady a taktiež aj u nás, sme sektor, kde existuje rozsiahly B2B segment, pričom nie je žiadnym tajomstvom, že v rámci starostlivosti o klientov sa bežne organizujú rôzne cestovateľské výlety, či už za športom, alebo spoznávaním a zábavou.
5. REDAKCIA: Vaša spoločnosť pokrýva B2B ale aj B2C segment. V podstate nie je tajomstvom, že stojíte za mobilným operátorom “4-kou”. Je môžné povedať, koľko z Vašich klientov 4-ky aktívne využíva Vaše služby počas dovolenky v zahraničí? Jedná sa viac o hlasové alebo dátové služby?
Dovolím si tvrdiť, že každý jeden zákazník mobilného operátora má nejakú skúsenosť s využitím telekomunikačných služieb v zahraničí minimálne raz ročne. Samozrejme, že v dnešnej dobe, kde sú dáta neoddeliteľnou súčasťou našich životov, je to práve tento artikel, ktorý najviac rezonuje.
6. REDAKCIA: Máte aj rebríček z ktorých krajín Vaši klienti najviac volajú či datujú?
Samozrejme si vedieme štatistiky toho, v ktorej krajine v medzinárodnom roamingu naši zákazníci najviac dátujú, volajú, či SMSkujú. V roku 2023 bolo poradie TOP 5 krajín z pohľadu dátovej prevádzky u zákazníkov 4ky v medzinárodnom roamingu nasledovné: 1. Nemecko, 2. Česká republika, 3. Rakúsko, 4. Maďarsko a 5. Holandsko. Pre hlasovú prevádzku je poradie rovnaké ako pre dáta. Avšak SMS prevádzka našich zákazníkov v medzinárodnom roamingu má poradie TOP 5 za rok 2023 krajín iné, a to 1. Česká republika, 2. Nemecko, 3. Rakúsko, 4. Maďarsko a 5. Španielsko. Je zaujímavé sledovať, že ak pri SMS správach je Španielsko na 5. mieste, pri dátovaní 4ka zákazníkov v Španielsku je táto krajina až na 9. mieste.
7. REDAKCIA: Kedže už máme časy Covid-19 za sebou a ľudia sa rozbehli vo veľkom do sveta, povedzte nám koľko krajín sveta teda pokrývate roamingovými službami?
Dnes je možné s našou SIM kartou v podstate obcestovať celý svet. Aktuálne poskytujeme medzinárodný roaming v 186 krajinách sveta. V týchto krajinách máme roaming povolený celkovo v 310 partnerských roamingových mobilných sieťach. V najzaujímavejšej Zóne 1 (EU + pridružené krajiny), kde naši zákazníci robia najviac medzinárodnej roamingovej prevádzky, je celkovo 33 krajín a 65 partnerských roamingových sietí.
8. REDAKCIA: Z osobnej skúsenosti viem, že napr. Tunisko je takou nočnou morou pre telekomunikačné spoločnosti. Ako je to u Vás? Pokrývate túto krajinu roamingovými službami? Ako to je s krajinami tretieho sveta teda?
Služby medzinárodného roamingu poskytujeme aj v Tunisku, avšak cenotvorba závisí najmä od toho, za akú veľkoobchodnú cenu poskytujú prístup do svojej siete mobilní operátori v danej krajine. Následne my musíme reflektovať nám poskytnutú nákladovú cenu v koncovej cene pre nášho zákazníka. Tuniska spolu s Libanonom spadajú do 4. zóny a teda patria do najdrahšej roamingovej kategórie.
9. REDAKCIA: Nedá mi ešte neostať chvíľu pri Tunisku. Kde je podľa Vás problém, že tak obľúbená dovolenková destinácia nemá pokrytie roamingom, resp. má, ale volania sú oveľa drahšie ako sme zvyknutí a to aj v porovnaní napr. s Egyptom.
Služby medzinárodného roamingu v Tunisku máme povolené u troch operátorov. Ale žiaľ ani iným stredoeurópskym operátorom sa v tejto krajine príliš nedarí dlhodobo vytendrovať atraktívnejšie ceny. Egypt je v tomto ohľade pre operátorov menej rizikovejšia krajina a dokážu sa dohodnúť lepšie nákupné ceny služieb medzinárodného roamingu s miestnymi operátormi.
10. REDAKCIA: Pri letných dovolenkách sa predpokladá, že väčšina ľudí postuje fotografie na sociálnych sieťach, prípadne zasiela správy a pod. Existuje nejaký všeobecný návod, ako by sa mali správať ľudia, ktorí využívajú roamingové služby, aby sa vyhli “šoku”, keď im po návrate príde faktúra? To sa hlavne týka krajín mimo EU, predpokladám.
Všeobecne platia 3 základné zásady, ktoré by som odporučil dodržiavať, ak sa jedná o používanie roamingových volaní a dát v krajinách mimo EÚ. Buď si ešte pred odchodom zakúpite u svojho operátora roamingový balíček, ktorý je vhodný pre danú zónu sveta, alebo si po pricestovaní do vybranej destinácie kúpite SIM kartu a balík od lokálneho poskytovateľa, alebo ak ani jedno ani druhé, tak ešte môžete vyhľadávať bezplatné WiFi site, kde vás za prenos dát nespoplatnia, avšak dôrazne upozorňujem na aspekt bezpečnosti dát.
11. REDAKCIA: A ak sa stane, že si klient “zabudne” vypnúť Mobilné dáta a všetky aplikácie sa pekne na pozadí pripájajú na internet a MB k MB je na svete, ako by mal reagovať? Má nejakú šancu? Nemyslím priamo ako reklamáciu, ale má zmysel sa na Vás obrátiť a hľadať pomoc či podporu, keď sa to už stalo?
U nás vo 4ke máme tieto prípady ošetrené tak, že každý zákazník ma svoj vlastný kredit. Ak ho prečerpá, jednak mu príde notifikácia a zároveň mu následne neumožníme spotrebovať ďalšie dáta bez jeho súhlasu, čím zákazníka chránime pred vysokými poplatkami.
12. REDAKCIA: Prezraďte nám (ak môžte 🙂 ) čo nové chystáte pre zákazníkov 4-ky ale aj Swan-u, prípadne prečo by mali čitatelia zvážiť prejsť k Vám?
Už dlhodobo sa snažíme každým rokom prinášať na trh inovatívne a zákaznícky prívetivé služby. Tento rok tomu nebude ináč. Keďže ide o prekvapenie, nateraz by som nerád prezradil viac. Nič menej, naši zákazníci, ktorých je už vyše 620-tisíc sú vo Štvorke aj preto, že im ponúka najvýhodnejšiu ponuku v pomere cena a výkon, špeciálne v oblasti nekonečných dát a volaní.
13. REDAKCIA: Trochu odľahčím tieto biznis vody… Viem o Vás, že ste milovníkom golfu. Poznám niekoľko zaujímavých osobností, ktorí si za cieľ svojich dovoleniek vyberajú známe golfové rezorty. Z vlastných návštev môžem spomenúť Praia D‘El Rey Marriott Golf & Beach Resort v Španielsku alebo rezorty v Turecku a pod. Máte aj Vy ten svoj golfový rezort?
Oooo, tak to ste ma milo prekvapili, isteže by sa tu dalo spomenúť viaceré destinácie a prenádherné golfové ihriská či ich kluby. Ono je to samozrejme vysoko individuálne, ak mám povedať za seba, tak z miest vo vzdialenosti cca. 200km od Bratislavy sú najkrajšie miesta práve v Rakúsku, či už horské ihrisko Adamstal, alebo Ottenstein. Ak sa rozprávame o zahraničných ihriskách, kde je potrebná letecká preprava, tak obrovské golfové zázemie a kvalitu má španielska Marbella, turecký Belek, ale napríklad aj Kanárske ostrovy, alebo Francúzska riviéra okolo Nice.
14. REDAKCIA: Teraz niečo pre tých, ktorí sa bez telefónu nepohnú… Vymenujte aspoň 3 aplikácie, ktoré máte v mobile a bez ktorých si cestovanie neviete predstaviť a prečo?
Tripadvisor pre odporúčania a recenzie jednotlivých miest. Booking, ak teda neplánujete všetko dopredu, tak ako ja. Swarm by 4square, kde vidíte, kde sa nachádzajú vaši kamaráti a čo odporúčajú navštíviť.
15. REDAKCIA: Pomaly sa blížime k záveru, tak Vám nechávame absolútne voľný priestor, kde sa môžete prihovoriť a odkázať čokoľvek našim čitateľom, ktorí sa chystajú dovolenkovať tohto roku a budú si čítať tento rozhovor..
Nechcem, aby to vyznelo pateticky, ale cestovanie a spoznávanie je jedným z korení života. Netreba ho preháňať, ale ani ho úplne vynechať. Vždy, keď prídu ťažšie chvíle, nie je na škodu, vybrať sa niekam mimo denno-denný život a kľudne aj sám, pomáha to usporiadať si myšlienky. Najlepšie je však cestovať s rodinou, priateľmi, alebo jednoducho s človekom, ktorého proste milujete.

Rýchla voľba

More / Hory ?

... V zime hory, ale v lete tiež 🙂

Polpenzia / All inclusive

... Polpenzia, ale nie kvôli peniazom, ako kvôli flexibilite spoznávať a vedieť si vybrať lokálne jedlo

Miestna / Európska kuchyňa

... Miestna kuchyňa jednoznačne

Pláž / Mesto

... Pláž

Kontinent / Ostrov

... V EU kontinent, ale v zahraničí ostrovy 🙂
Ďakujeme za rozhovor a želáme veľa spokojných klientov.

Travelista 5/2024

5/2024

Stiahnuť v PDF

3 TIPY NA LETO
Romana VAVRÍKA

1. Vysoké Tatry

Milujem hory v zime aj v lete a naše malé veľhory majú stále čo ponúknuť, či už prírodu, ale aj služby, ktoré sa neustále zlepšujú.

2. Madeira

Vyhľadávam ostrovy, kde sa spája krásna príroda, pláže a skvelá lokálna kuchyňa. Práve Madeira je miesto, kde nájdete všetko od dobrého jedla a vína až po jedinečné pláže a divokú prírodu. No nie je to úplne miesto pre lenivých, tým odporúčam radšej iné ostrovy v Stredomorí.

3. Toskánsko

Je to jednoducho moja srdcovka, na ktorú nedám dopustiť. Toskánsko je čarovné, plné histórie, dobrého jedla, skvelých ľudí. Jednoducho dýcha na vás svojou pohodovou atmosférou. Ak by som si mal vybrať miesto, kde by som chcel žiť okrem Slovenska, tak je to práve Toskánsko.


  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt