You dont have javascript enabled! Please enable it! 7 jazykov, ktoré sa naučíte behom pár týždňov a využijete ich pri cestovaní

7 jazykov, ktoré sa naučíte behom pár týždňov a využijete ich pri cestovaní

Avatar Juraj | 1 marca, 2022

Ako ideálne stimulovať svoju myseľ? Neexistuje lepší spôsob, ako začať s učením nového jazyka. O tom, ako veľmi vám nový jazyk pôjde, rozhoduje najmä to, do akej skupiny patrí Váš materinský jazyk. Slovenčina sa radí medzi jazyky slovanské, bez veľkých ťažkostí sa tak naučíte jazyky z rovnakej skupiny, ako je napríklad čeština, ruština, chorvátčina alebo poľština. A ako je to s ďalšími jazykmi, ktoré sa vám môžu hodiť?

Ako sa rýchlo naučiť cudzí jazyk?

  • nájdite si motiváciu, kedy a kde chcete jazyk používať
  • venujte sa témam, ktorá vás bavia aj v slovenčine
  • sledujte filmy a seriály v originálnom jazyku
  • učte sa nahlas
  • vyskúšajte rôzne aplikácie na slovíčka a testy
  • hovorte s rodeným hovorcom, prípadne vyskúšajte online kurzy
  • prestaňte sa báť, že urobíte chybu

Angličtina

Dnes už pravdepodobne nenájdeme nikoho, kto by aspoň nepoznal pár základných slovíčok v angličtine. Hovoriť anglicky sa dnes stáva už takmer povinnosťou. Hoci sa môže zdať, že sa jedná o najrozšírenejší jazyk na svete, nie je tomu tak, najrozšírenejším jazykom je stále čínština, tá sa však radí medzi najťažšie jazyky sveta, preto si o nej povieme zase v inom článku.

Výhodou angličtiny je, že ju naozaj počujete takmer všade. Neexistuje mnoho štátov, kde by sa ju deti povinne neučili v škole. Na Slovensku ju počujeme z rádií, kričí na nás z plagátov, čítame ju na počítačoch aj v časopisoch. Jedná sa o pomerne jednoduchý jazyk, ťažkosti môžu spočiatku spôsobovať slovesné časy, ktorých má angličtina 12 a človeku z nich ide občas hlava okolo. Rodení hovorcovia sú však často veľmi zhovievaví, a tak sa s nimi dohovoríte aj s úplnými základmi.

Nemčina

Nemecky hovorí takmer 190 miliónov ľudí na celom svete a jedná sa o najpoužívanejší materinský jazyk v Európskej únii. Radí sa medzi západogermánske jazyky a vďaka jej nárečím má mnoho podôb. Veľkou výhodou je, že Nemecko máme, čo by kameňom dohodil, navyše sa dnes bežne vyučuje už na základnej škole a veľa slov, ktoré dnes bežne používame, pochádza práve z nemčiny, a to vďaka dobám, keď slovenské územie patrilo pod Rakúsko-Uhorsko.

Čo sa týka bifľovania slovíčok, s tým pravdepodobne mať problém nebudete, isté problémy vám môže robiť učenie členov a slovesných časov. Hoci nemčina nie je práve ľúbozvučný jazyk a mnohokrát býva na internete predmetom mnohých vtipných videí, pravdepodobne nakoniec budete aspoň za znalosť základov radi. Hodiť sa vám môže opäť nielen pri cestovaní, ale aj pri zháňaní pracovného miesta.

Španielčina

Španielčina je tretím najrozšírenejším jazykom na svete a dohodnete sa s ňou takmer všade. Patrí, rovnako ako francúzština, taliančina, rumunčina a portugalčina, do skupiny románskych jazykov. Skvele sa hodí pre cestovateľov, ktorí radi spoznávajú nové kultúry. A ak túžite po práci delegáta v cestovnej kancelárie, jej znalosť celkom iste zužitkujete, pretože cestovky ju často požadujú ako druhý jazyk.

Využijete ju nielen v Španielsku, ale aj v USA a mnohých krajinách Strednej a Južnej Ameriky. Veľa slovíčok je do značnej miery veľmi podobných tým v angličtine, trochu ťažšie sa nám môžu zdať slovesné časy, pre ktoré slovenčina nemá ekvivalent, tie sa však našťastie bežne všetky nepoužívajú.

Taliančina

Taliančina bola niekoľkokrát zvolená ako najkrajší jazyk sveta, ktorým hovorí až 100 miliónov ľudí. Dá sa ale aj ľahko naučiť? Čo sa týka výslovnosti, tú sa naučíte hneď počas niekoľkých prvých lekcií. Je to jazyk založený na samohláskach, z toho dôvodu je taliančina tak krásne plynulá a melodická. Podobne ako pre španielčinu platí – žiadne skloňovanie, žiadne pády, zato ale mnoho najrôznejších slovesných spôsobov a časov. Opäť, nie všetky budete bežne používať. Pre začiatok si vystačíte s prítomným a aspoň jedným minulým časom.

Nórština

Nórština, rovnako ako dánština a švédština, patrí medzi severogermánske jazyky, ktoré sú si navzájom veľmi podobné. Prirovnať by sa to dalo k podobnosti medzi češtinou a slovenčinou. V dnešnej dobe používa nórsky jazyk takmer 5 miliónov rodených hovorcov, nejedná sa teda o nijako rozšírený jazyk, ak ale patríte medzi polyglotov, určite nórštinu nevynechajte.

V prípade, že ste na škole mali angličtinu alebo nemčinu, nebude pre vás pochopenie nórskej gramatiky nijak zložité. Taktiež nórska výslovnosť nie je tak ťažká, ako by sa mohlo zdať. Vzhľadom k rastúcej popularite severských krajín a tamojších prírodných krás rastie aj v Slovenskej republike počet jazykových škôl, ktoré sa nórštinou zaoberajú.

Malajčina

Malajčina je jazyk Malajzijčanov a ako rodnú reč ho využíva cca 30 miliónov ľudí. Jej rôzne varianty sa používajú ako dorozumievací a úradný jazyk v Indonézii, Malajzii, Bruneji a v Singapure. Je to jazyk písaný latinkou, výslovnosť je veľmi jednoduchá a hlavne neobsahuje takmer žiadnu gramatiku. Žiadne pády, členy, osoby, časy prítomné či minulé, proste sa len radia slovíčka za sebou.

Ruština

Pri pomyslení na azbuku sa vám ježia chlpy a hovoríte si, čo robí v našom zozname práve ruština? S ohľadom na to, že po rusky hovorí viac ako 278 miliónov ľudí po celom svete, a to, že ruština patrí medzi slovanské jazyky, odporúčame aspoň na okamih zvážiť, či jej nedať šancu. Po zvládnutí azbuky nakoniec zistíte, že veľa ruských slov je podobných tým v slovenčine. Gramatika je tiež takmer rovnaká. Využiť ju môžete nielen pri vašich cestách, ale napríklad aj v zamestnaní, kedy ju niektoré firmy obchodujúce s východnými krajinami vyžadujú.

A čo vy? Hovoríte niektorým z jazykov? Ktorý je podľa vás najľahší?


  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt
1
JÚN
Týždenník TRAVELISTA
od 1.júna každý týždeň ZDARMA
pre každého...
e-mailom vo formáte PDF a ePub
PRIHLÁSIŤ SA