You dont have javascript enabled! Please enable it! Chania - grécke Benátky

Chania – grécke Benátky

Avatar Juraj | 13 januára, 2021

Na západnom pobreží Kréty sa rozkladá Chania, ktorá je považovaná za jedno z najkrajších miest ostrova. Nie nadarmo býva mesto miestnymi obyvateľmi nazývané „Kráskou západu“ alebo „krétskymi Benátkami“. Toto prirovnanie je viac než výstižné a svedčí o jedinečnosti Chanie.

Toto romantické mesto obmývané vodami Krétskeho mora je hlavným mestom rovnomenného kraja a až do roku 1971 bolo dokonca hlavným mestom celého ostrova. Dnes je so svojimi 66 tisíc obyvateľmi po Heraklione druhým najväčším mestom Kréty. Má ideálnu polohu, rušný prístav, veľa historických pamiatok, zaujímavé múzeá a galérie, prekypujúce trhovisko a krásne pláže. Tunajšia architektúra a historická atmosféra nemá na ostrove obdobu. Keď sa všetky tieto prvky spoja dohromady, zistíme, že je Chania ideálnym miestom pre peknú dovolenku. Dokázala si totiž cez všetky vymoženosti veľkého mesta uchovať svoj osobitý ráz a jedinečné čaro.

Pôvodne tu stalo antické mestečko Kidonia, ktoré založil Kidon – vnuk kráľa Minosa a pomenoval ho po sebe. O tomto fakte dnes svedčia iba trosky nájdené pod modernou zástavbou mesta. Tiež terajšie archeologické nálezisko bolo pomenované po vtedajšom minojskom meste Kidonia. Práce na odkrývaní jeho pozostatkov stále pokračujú, zatiaľ však ruiny nie sú prístupné verejnosti. Najvzácnejšie nálezy z Kidonie si môžete prezrieť v Archeologickom múzeu, kde je vystavená bohatá expozícia artefaktov pochádzajúcich aj z ďalších západokrétských nálezísk. Sú tu ukryté zbierky zo všetkých krétskych epôch, k videniu je rad pamiatok z doby Minojskej, Rímskej, Arabskej, Benátskej aj Tureckej. Múzeum sa môže pochváliť zbierkou keramiky, sôch a mozaík. Je umiestnené v budove, ktorá bývala pôvodne benátskym kostolom sv. Františka, ktoré následne Turci upravili na mešitu. Na nádvorí sú ešte dnes viditeľné pozostatky minaretu a studne.

V 13. storočí bola na mieste dnešnej Chanie Benátčanmi postavená osada La Canea. Do dnešných dní sa v meste podarilo dochovať vysoké budovy, ktoré sú nápadne podobné stavbám v Benátkach. Benátčania však neboli jediní, kto tieto končiny zásadným spôsobom ovplyvnil. V roku 1645 došlo k dobytiu mesta Turkami a to sa stalo hlavným mestom Kréty, v ktorom sídlil paša. Turecká okupácia skončila až v roku 1897, ale štatút hlavného mesta si Chania držala až do roku 1971. Hlavným mestom ostrova sa následne stal strategickejšie umiestnený Heraklion, ktorý je od Chanie vzdialený asi 130 km.

Za 2. svetovej vojny prešla Chania veľmi búrlivým a dramatickým vývojom, utrpela značné straty na obyvateľstve aj pamiatkach. Svoj historický ráz si našťastie dokázala uchovať až dodnes, preto sa tu snúbi starovek so súčasnosťou.

Turecký vplyv je viditeľný aj dnes na mnohých miestach Chanie, napríklad pri prístave stojí mešita Janissaries z roku 1645. Je tak najstaršou zachovanou pamiatkou pochádzajúcou z čias osmanskej ríše. Počas 2. svetovej vojny bola mešita značne zničená a po rekonštrukcii slúžila po mnoho rokov ako informačné centrum. Prístav však nie je len odrazom obdobia, kedy Chaniu ovládali Turci, ale obzvlášť viditeľný je aj tu benátsky vplyv. Typickou ukážkou benátskej architektúry je zreštaurovaná pevnosť Firkas, z ktorej sa naskytá jedinečný výhľad na prístav a nekonečné more. V jednej z veží pevnosti sa dnes nachádza Námorné múzeum s modelmi lodí a popisom námorných bitiek. Preskúmať tak môžete aj unikátnu rekonštrukciu bitky o Krétu. Ak ste teda námornými nadšencami, nemali by ste návštevu tohto múzea vynechať, prehliadka však nadchne aj absolútnych laikov. Navyše si tu môžete prezrieť aj presný model Chanie, tak ako vyzerala v 17. storočí.

Staré mesto je obohnané 3 km dlhými hradbami zo 16. storočia a nájdeme tu aj časti zrekonštruovanej benátskej pevnosti Schiavo. Tieto a mnohé ďalšie pamiatky sú sústredené na malom kopci zvanom Kastelli, ktorá je najstaršou obývanou časťou mesta. Kedysi tu stával jeden z piatich starokrétských palácov. Teraz sú tu umiestnené sochárske diela začlenené do fasád miestnych domov.

V centre Chanie sa týči ortodoxná katedrála, katolícky kostol San Salvatore zo 16. storočia, kláštor San Nikolao a Múzeum ľudového umenia, kde je k videniu zbierka ručne tkaných prác a ručne vyrábaného nábytku. Medzi významné mestské pamiatky radíme tiež gotický chrám sv. Františka, benátske zbrojnice z roku 1600 či budovu tržnice z roku 1911, ktorá bola postavená v tvare rovnoramenného kríža. Keď budete unavení z prehliadky pamiatok, zájdite si oddýchnuť do mestského parku, kde sa nachádza aj minizoo.

Okrem milovníkov histórie si v Chanii prídu na svoje aj nadšenci do nakupovania, na každom kroku narazíte na obchody a obchodíky so suvenírmi a typickými krétskymi výrobkami z domácich dielní. Tradičnú grécku kuchyňu môžete ochutnať v niektorej z miestnych skvelých taverien a reštaurácií. O večernú zábavu sa postará množstvo diskoték, nočných klubov a barov, kde môžete tancovať, alebo len tak si posedieť pri poháriku dobrého vína či ouza.

Pokiaľ si v Chanii požičiate auto alebo motorku, môžete sa vydať za poznaním jej okolia. V okolí Chanie sa totiž rozkladá niekoľko obľúbených letovísk, ktoré sú vyhlásené svojimi dlhými piesočnatými plážami s pozvoľným vstupom do mora. Obklopujú ich olivové háje, zelené záhrady a ich centrá žijú čulým turistickým ruchom. Skvelým výletom je tiež návšteva gréckeho národného parku Samaria s tiesňavou alebo krétsky ostrov Gavdos.


  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt
1
JÚN
Týždenník TRAVELISTA
od 1.júna každý týždeň ZDARMA
pre každého...
e-mailom vo formáte PDF a ePub
PRIHLÁSIŤ SA