You dont have javascript enabled! Please enable it! RECENZIA: Hotel Gino Park Palace, Orlové, Slovensko - Travelista

Hotel Gino Park Palace, Orlové, Slovensko

Avatar Juraj | 12 decembra, 2023


Táto recenzia bude iná...
Budeme sa spolu s vami presúvať z prelomu 16. a 17. storočia z čias kráľa Karola VI. a grófa Žigmunda III. Balaša, jeho brata Františka II. Balaša, cez Jozefa Lorda - miestneho veľkostatkára z Orlového, kňažnú Šarlotu Majlátovú a Jána Kubelíka - svetoznámeho husľového virtuóza. Krátko si spomenieme aj na rodinu Baworowski, Klementa Ružičku, Bohumilu Horňákovú až po spoločnosť EUROCOM & Co, s. r. o., ktoráje súčasťou Gino holding, zaoberajúcou sa výstavbou a prevádzkovaním turistických stredísk, reštaurácií a hotelov na Slovensku a v zahraničí.

Prvý dojem...

Cesta z diaľnice D1 (zjazd Považská Bystrica) je pomerne jednoduchá a po pár minútach už prechádzame impozantnou bránou s erbom na prevýšenom rizalite do samotného areálu kaštieľa. Kedže sme sa vybrali do kaštiela v podvečerných hodinách, tak sme hneď mohli zažiť hru svetiel, ktoré nás budú sprevádzať celým pobytom. Následne sme vedení krátkou kľukatou cestou na dve rozľahlé parkoviská. Tam zastavujeme až po otočke pred vstupnými dverami, kde vykladáme kufre na recepcii a ideme zaparkovať auto na spomínané parkovisko. Parkoviská sú bezpečné a plne kamerovo monitorované 24 hodín denne.

Vstupná brána s prevýšeným rizolitom na ktorom je vyobrazený erb hotela

KOMU JE URČENÝ...

Spočiatku sme mali obavy z toho, aký typ hostí stretneme v tomto luxusnom historickom hoteli v srdci Považia. Nakoniec musíme uznať, že sme boli obklopení milými, distingvovanými hosťami všetkých vekových kategórii. Takže v skratke to povieme, takto: "V hoteli môžete stretnúť od známych osobností, cez zaľúbené dvojice až po rodiny s deťmi. Nevieme či je to atmosférou histórie a luxusu, ale aj samotné deti sa tu správali dôstojne, tak nikto nebute absolútne ničím rušený."

Video hotela

Ubytovanie...

Izby

Hotel ponúka ubytovanie v izbách Classic, DeLuxe, Family a Prezidentský apartmán. My sme sa uytovali v izbe označenej ako Family apartmán.

Čo o izbe hovorí stránka hotela: "Dvojspálňový apartmán pre štvor a viac členné skupiny, zariadený v historickom štýle s rozlohou 66 m2, je skvelou voľbou pre rodinné výlety."

Náš názor: Apartmán nás ohromil hneď od prvého momentu. Vyvolá vo vás pocit samostatného súkromného bytu v historickom kaštieli. Samotné izby boli naozaj veľkoryso priestranné a vybavené vkusným nábytkom a doplnkami, ktoré jednoznačne dopĺňali "génius loci" celého zariadenia. Čo musíme vyzdvihnúť bolo, že hotel vedel, že na pobyt ideme s 2 deťmi vo veku 5 a 11 rokov, tak napríklad v kúpeľni boli okrem už takmer bežných doplnkov (značkový šampón, sprchovací gél a pod.) pripravené aj užasné značkové sady kozmetiky špeciálne pre malých navštevníkov hotela. (To nie je bežné ani v iných luxusných hoteloch). Samozrejmosťou pre hotel bola aj komplet sada hotelových papučí a županov ako pre dospelých tak aj pre deti !

Okrem toho apartmán mal k dispozícii dostatok rôznych typov vankúšov tak, aby si vedel vybrať ten "svoj" každý typ hosťa. V rámci vybavenia kuchynky musíme vyzdvihnúť aj značkový kávovar a denné dopĺňanie kapsulovej kávy a čaju, ktoré boli zdarma.

Samostatnou kapitolou...

...je v tomto hoteli jeho Prezidentský apartmán

Nemali sme to šťastie sa doňho pozrieť, ale vieme si predstaviť jednak tú rozlohu a aj luxus a pohodlie, ktoré Vás v tomto apartmáne musí doslova vtiahnuť. Ako som písal vyššie, náš Family Apartmán mal 66m2 a tento prezidentský je takmer 2x väčší (106m2). Preto si nižšie pozrite aspoň niekoľko fotografií Prezidenstkého apartmánu v hoteli Gino Park Palace 4*, ktorý okrem rozlohy ponúka najnáročnejším klientom okrem iného aj obývaciu izbu, zasadací stôl, spálňu, šatník a priestrannú kúpeľňu s vaňou.

Unikát...

Jedinečným unikátom tohto hotela je jeho KAPLNKA SV. JÁNA NEPOMUCKÉHO. 
Nakoľko ide naozaj o unikátne historické miesto dovolím si pridať aj niečo z histórie.

Žigmund Balaša mal 6 detí. Kaštieľ však nikto z nich nemal záujem spravovať a obnoviť. Dôvodom boli veľmi komplikované vzťahy v rodine spôsobené častými nezhodami medzi Žigmundom a Imrichom Balašovcami. Preto sa o prestavbu zaslúžil až Ondrejov syn a Žigmundov vnuk - Pavol II. Balaša. 

Kaštieľ v Orlovom ako sídlo rodu Balašovcov prešiel v prvej tretine 18. storočia rozsiahlou barokovou prestavbou a bol rozšírený.

Výsledkom prestavby bola aj unikátna neskoro-baroková kaplnka s rokokovým oratóriom. Prístupná bola aj priamo z obytných priestorov a aj pre jednoduchých ľudí. V kaplnke môžete vidieť pôvodné mohutné drevenné dvere, ktorými ľudia vchádzali dovnútra. 

Zaujímavosťou je, že je kaplnka súčasťou budovy. Väčšina kaplniek, ktoré sa nachádzajú pri kaštieľoch, zámkoch alebo hradoch sú menšie, nie sú súčasťou budovy a slúžili výlučne iba pre šľachtu a jej potreby. 

Šľachta sedávala hore na chóruse, kde môžete vidieť zobrazenie "božského alebo magického oka".  Tradovalo sa, že ak sa na oko pozriete a ono na Vás žmurkne tak umriete :) alebo, že Vás cez neho sleduje služobníctvo. Ani jedno však nie je pravdou. Ide ozobrazenie alebo symbol božstva a ochrany. Oko totiž nájdete zobrazené aj nad hlavným oltárom. 

Je taktiež jediným miestom v kaštieli, ktorá má výšku oboch poschodí. Kaplnka bola zasvätená sv. Jánovi Nepomuckému, ktorý je vyobrazený na hlavnom oltárnom obraze. Nachádzajú sa v nej vzácne predmety a obrazy veľkej historickej hodnoty. 

K nim patrí aj organ pochádzajúci z 19. storočia,ktorý je kultúrnou pamiatkou, zapísanou do pamiatkového fondu Slovenskej republiky. Dodnes je funkčný a využíva sa pri bohoslužbách, svadobných obradoch ale aj pri organových koncertoch, ktoré sa v hoteli konajú. 

Srdiečko, ktoré ste si možno všimli nie je pôvodné.Vzniklo až pri jeho rekonštrukcii. 

Ďalším skvostom sú dva obrazy Narodenia a Obetovanie Krista v chráme, pochádzajúce pravdepodobne od neznámeho autora viedenského umeleckého okruhu. 

Veľkoplošný závesný obraz sv. Ladislava, uhorského panovníka namaľoval slovenský maliar Jozef Božetech Klemens. Tento maliar, ktorý pochádzal z Liptovského Mikuláša bol taký slovenský "Leonardo DaVinci"

Stravovanie

Koncept reštaurácie hotela je navrhnutý tak, aby splnil očakávania hostí, ktorí hľadajú kvalitnú gastronómiu s výborným servisom.

Filozofia hotela a špeciálne reštaurácie je jednoduchá. Hosť si má návštevu reštaurácie užívať všetkými zmyslami. Historické priestory kaštieľa sa prelínajú so štipkou modernej hravosti. Neustále posúvajú svoje hranice a vytvárajú pre našich hostí nové gurmánske zážitky.

My sme v sobotu absolvovali unikátne 6-chodové degustačné menu. Išlo v podstate o jedlá z jedálneho lístka, ktoré boli podávané v menších porciách tak, aby každý hosť ochutnal čo najviac z toho, čo umne a s láskou pripravuje personál kuchyne pod vedením šéfkuchára Mateja Gašpierika. Za celý pobyt sme ochutnali naozaj veľmi veľa jedál a musím povedať, že každé bolo užasné, jemné, presne dochutené a servírované tým najlepším obsluhujúcim tímom ľudí, ktorý som v roku 2023 na cestách zažil.

Nikomu z personálu nikdy nechýbal úsmev, milé slovo či už s nami dospelými ale aj s deťmi, servírovanie v bielych rukavičkách... Jednoducho tu máte pocit, že ste pánom kaštieľa a navyše máte aj excelentného šefkuchára. Tak čo viac si môže želať?

Wellnes a fitness

V rámci hotela je klientom k dispozícii aj wellness a fitness centrum. Napriek tomu, že fitness centrum by ste v historickej budove pravdepodobne nečakali, nájdete ho tu plne vybavené...

Wellness centrum v podzemí disponuje vírivkou, saunami (parná, fínska, infra), Kneippovými kúpeľmi a nakoniec aj tepidáriom, kde si môžete v kľude oddýchnuť.

Na každú akciu

Vzhľadom na množstvo reprezentatívnych priestorov, ktoré sa tu nachádzajú, je hotel ideálnym miestom pre akýkoľvek event, či usporiadanie oslavy alebo aj veľkej svadby.

 


Salónik Balassa

Salónik Balassa

SALÓNIK BALASSA

Salónik s jedinečnou atmosférou, ktorú dopĺňajú rôzne umelecké diela a predmety. Je prepojený so sálou reštaurácie, ale zároveň má aj samostatný vchod z kaviarne. Balassa je ideálnym miestom pre obchodné rokovania v súkromí.


Poľovnícky salónik

Poľovnícky salónik

POĽOVNÍCKY SALÓNIK

Autentický salónik s pôvodným krbom, ktorý dopĺňajú rôzne zberateľské diela a dobový nábytok. Ako jediný nie je priamo prepojený so sálou reštaurácie a ponúka Vám možnosť zahrať si biliard.

Poľovnícky salónik je obľúbeným priestorom pre pánske rozlúčky so slobodou, degustácie vín & brandy ale aj pre firemné stretnutia.


Gino

Gino

SALÓNIK GINO

Útulný salónik s krásnym bielym stropom a zlatým zdobením. Ideálne miesto pre usporiadanie Vašej rodinnej oslavy alebo menšieho posedenia v súkromí.

Je taktiež spojený so sálou reštaurácie, ale zároveň má samostatný vchod z chodby hotela.


Cestovateľský portál Travelista.sk odporúča tento hotel ako ideálny na víkendový pobyt, organizovanie rôznych akcií, osláv, mítingov a svadieb.


Fotogaléria:

Zaujalo Vás to?

Pozrite si aktuálne akcie hotela

Priestory kaštieľa Orlové Vám ponúkajú komfortné ubytovanie, reštauráciu s kaviarňou, rôzne salóniky, lobby bar s letnou terasou, wellness, vnútorné a vonkajšie fitness, kaplnku a rozľahlý historický park.


  • ©2012-2024 Juraj Ilavský – Darcstudio, Karpatské námestie 7770/10A, 831 06 Bratislava-Rača, IČO: 55188231
  • Kontakt