Autor:
/
23. apríla 2018

Ak máte prostriedky, ponúka Vietnam vzrušenie aj kľud. Niektoré aktivity vyžadujú trochu fyzickej námahy, ako je jazda na motorke po nekonečných serpentínach nádherného priesmyku Hai Van v strednom Vietname. Pri ďalších sa zapotíte ešte viac, napríklad pri kitesurfingu blízkosti Mui Ne alebo peších túrach v kopcoch neďaleko miest Sapa a Bac Ha. Ak budete mať adrenalínu dosť, objavujte tunajšie vynikajúce spa s cenami vhodnými aj pre batôžkárov.

Ďalším lákadlom je gastronómia, vietnamskej kuchyni sa v juhovýchodnej Ázii skutočne nič ani zďaleka nerovná – je jemná svojimi chuťami a pozoruhodná svojou rozmanitosťou. Ako labužnícke epicentrum Vietnamu je právom preslávený centrálny región.

Vietnam, miestami chudobný, avšak nikdy odpudzujúci, sa rozvíja rýchlym tempom. Jeho spoznanie vás veľmi obohatí. Po prvej návšteve začnete čoskoro plánovať ďalšiu cestu, aby ste si opätovne vychutnali pohár bia hoi (čapovaného piva), jazdu na motorke po opustených horských cestách, znovu nasali atmosféru hanojskej Starej štvrte a užili si radosť miestnych ľudí zo života.

Užitočné informácie pred cestou

 • Hlavné mesto
  Hanoj
 • Mena
  Dong (VND)
 • Jazyk
  Vietnamčina
 • Víza
  Občania SR si musia pred vstupom do krajiny vybaviť vízum. Pokiaľ do zeme pricestujete letecky, je praktickejšie si vízum zariadiť cez on-line agentúry (www.vietnamvisachoice.com) ako cez veľvyslanectvo.
 • Peniaze
  Bankomaty sú široko rozšírené okrem miest ďaleko od hlavných trás. Kreditné karty prijíma väčšina hotelov v strednej a luxusnej kategórii, zriedka však reštaurácie a obchody.
 • Čas
  SEČ +6 hodín (nie je letný čas)
 • Elektrina
  127/220 V / 50 Hz; v severnom Vietname sa môžete stretnúť s eurozásuvkami, ale inak sa bude adaptér hodiť

Denný rozpočet

 • Nízky
  Menej ako 40 USD
  Pohár bia hoi: od 0,50 USD
  Jedna hodina cesty miestnym autobusom: 1-1,50 USD
  Lacný hotel: 10-15 USD, spoločné spálne menej
  Miestne rezancové jedlo: 1,50-2,50 USD
 • Stredný
  40 – 100 USD
  Pohodlná dvojlôžková izba: 20-50 USD
  Jedlo v elegantnej reštaurácii: od 5 USD
  Hodinová masáž: 6-20 USD
  Desaťminútová jazda taxíkom: 4 USD
 • Vysoký
  nad 100 USD
  Izba v luxusnom hoteli: od 70 USD
  Reštaurácia pre labužníkov: od 15 USD
  Väčšina vnútroštátnych letov: 30-75 USD

Kedy sa oplatí vyraziť

 • Hlavná sezóna
  júl – august
  Ceny na pobreží vzrastú až o 50%; hotely si rezervujte dlho dopredu. V celom Vietname je okrem ďalekého severu horúco a vlhko, letné monzúny prinášajú lejaky.
 • Vedľajšia sezóna
  december – marec
  V čase sviatku Tet je celá krajina v pohybe a ceny rastú. Severne od mesta Nha Trang môže byť chladno. Ďaleko na severe očakávajte studené počasie. Na juhu býva jasné nebo a slnečno.
 • Mimo sezónu
  apríl – jún, september – november
  Zrejme najlepší čas na cestovanie po celej krajine. Až do novembra môžu stredné a severné pobrežie bičovať tajfúny.

Zaujímavé miesta vo Vietname

Zátoka Halong

Nádherná kombinácia krasových vápencových veží a pokojného, trblietajúceho sa mora zátoky Halong je jedným z hlavných turistických lákadiel Vietnamu, kde viac ako 2000 ostrovčekov ponúka množstvo krásnych miest na preskúmanie. Určite si rezervujte viacdennú plavbu a na tento div svetového dedičstva Unesco si vyhraďte dostatok času. Ak vás lákajú aj ďalšie krasové útvary, presuňte sa do menej turisticky rušnej, ale rovnako fantastickej zátoky Lan Ha.

Mui Ne

Pokojný a prosperujúci plážový rezort Mui Ne, adrenalínové centrum Vietnamu, je svetovým hlavným mestom kitesurfingu so špičkovými poveternostnými podmienkami a skvelými školami s profesionálnymi tréningami. Suchozemci si zase obľúbili prechádzky na dunách a golf. Letovisko má viac ako 20 km palmami lemovaného pobrežia s plážami, lákavo položených pri brehoch Juhočínskeho mora.

Ho či minovo Mesto

Bývalý Saigon, v rastúcej miere stále viac medzinárodný, ale napriek tomu nezameniteľne vietnamský, svojou vnútornou energiou poteší milovníkov miest a ostatných nechá úplne ohromených. Ponorte sa do víru Ho Či Minovho mesta a budete odmenení bohatou históriou, výborným jedlom a rušným nočným životom, ktorý vždy určoval štandard pre celú krajinu.

Nha Trang

Najprv to najdôležitejšie – Nha Trang sa pýši zrejme jednou z najlepších mestských pláží Ázie, nádherným pruhom zlatého piesku obmývaného vodami Juhočínskeho mora. Avšak mesto ponúka oveľa viac než len lákavé pláže, sú tu výlety na lodiach po rieke a k ostrovom, čamské veže, prírodné bahnisté kúpele a skvelé reštaurácie. Nha Trang je tiež večierkovým centrom batôžkárov, pre ktoré je tunajšia barová a klubová scéna legendárnou.

Ostrov Phu Quoc

Ostrov na juhu Vietnamu, obmývaný azúrovým morom a lemovaný nádhernými plážami s bielym pieskom, je ideálnym miestom pre spomalenie, vychutnanie koktailov na brehu mora a sledovanie, ako krvavo oranžové slnko zapadá do mora. Pri pohľade na ostrov Phu Quoc sa milovníkom pláží podlamujú kolená.

Stará štvrť, Hanoj

Nemusíte mať obavy, toto sa stáva každému, kto je v Hanoji prvýkrát. Je príjemné stratiť sa v Starej štvrti mesta, starej niekoľko storočí, v tomto horúčkovitom komerčnom labyrinte, kde sú ozveny minulosti rámovanie energiou 21. storočia. Objavte kulinárske chute a vône Vietnamu v symbolických hanojských jedlách, ako je Pho bo, bun cha a banh cuon. Neskôr večer sa pridajte ku skupinkám miestnych, ktorí si v rohových baroch vychutnávajú bia hoi.

Sapa a Hoang Lien (Tonkinské Alpy)

Nádherné pohorie Hoang Lien, Francúzmi prezývané Tonkinské Alpy, sa týčia do neba na okrajoch severozápadného Vietnamu neďaleko čínskej hranice. Meniace sa hradby mrakov a hmla sa váľajú po zrázoch hôr blízko mesta Sapa a čiastočne odhaľujú výhľady na Fansipan, najvyššiu horu Vietnamu. Na zaoblených zrázoch hôr sa rozkladajú ryžové terasy siahajúce až do údolia.

Súostrovie Con Dao

Nespútaná energia, charakteristická pre vietnamské mestá, môže byť opojná, ale až si budete potrebovať od miest oddýchnuť, sú tieto idylické tropické ostrovy perfektným útočiskom. Súostrovie Con Dao, kedysi peklo na zemi pre generáciu politických väzňov, je teraz božskou destináciou odľahlých pláží, nedotknutých potápačských lokalít a rozmanitej prírody. Hlavná osada Con Son je jedným z najkúzelnejších miest vo Vietname.

Hue

Niekdajšie hlavné mesto Vietnamu – Hue – je miestom, ktoré si zrejme najľahšie zamilujete. Jeho poloha na brehoch Voňavej rieky je nádherná, jeho komplexná kuchyňa je oprávnene preslávená a jeho ulice sú relatívne bez dopravy. A potom je tu majestátna Citadela s cisárskou rezidenciou a elegantnými chrámami, pôsobivými hradbami a bránami. Na okraji mesta stoja jedny z najpôsobivejších pagod a cisárskych hrobiek Vietnamu, mnohé z nich v nádhernom prírodnom prostredí.

Hoi An

Tento krásny, starobylý prístav je najkozmopolitnejším a najcivilizovanejším mestom Vietnamu. Hoi An je plný gurmánskych vietnamských reštaurácií, módnych barov a kaviarní, svojráznych butikov a špičkových krajčírstiev. Ponorte sa do uzučkých uličiek Starého mesta, vydajte sa na nákupy, pozrite si chrámy a pagody, povečerajte ako cisári za roľnícku cenu a potom sa vydajte na nádhernú pláž An Bang.

Dalat

Klenot juhozápadnej vrchoviny – Dalat je medzi zahraničnými turistami obľúbený už od dôb francúzskej kolonizácie. V borovicových hájoch stoja veľkolepé francúzske vily, celé mesto sa rozkladá okolo pekného jazera a k jeho prírodným lákadlám patrí množstvo vodopádov neďaleko. Dalat sa tiež rýchlo stáva jedným z hlavných vietnamských centier dobrodružných športov s ponukou zlaňovania, canyoningu, horskej cyklistiky, pešej turistiky a raftingu. Tunajšia vľúdna klíma je po horúčavách Ho Či Minovho mesta skutočnou úľavou.

Naše tipy na zážitky

Pešia turistika

Vietnam ponúka skvelé možnosti pešej turistiky a menej náročných prechádzok. Je tu možné prežiť všetko od poldenných výprav po výstup na Fansipan (3143 m n. M.), najvyššiu horu Vietnamu. Všeobecne sa dá povedať, že najlepšou voľbou je severný Vietnam, ktorého dramatické horské chodníky a fascinujúca kultúra etnických menšín sú obrovským lákadlom. V iných častiach krajiny vedú v národných parkoch a rezerváciách chodníky, po ktorých vás prevedú sprievodcovia.

Cyklistika

Plochá krajina delty Mekongu je ideálnou pre dlhé jazdy po vedľajších cestách. Veľmi lákavá je celá pobrežná časť cesty č. 1, ale kvôli desivej doprave je tu cyklistika náročná a nebezpečná. Môžete zvážiť vnútrozemskú Ho či minovu cestu (cesta č. 14, 15 a 8), ktorá ponúka nádhernú scenériu a málo dopravy. V okolí mesta Hoi An je plochá krajina a mesto je skvelou základňou k objavovaniu remeselníckych dedín a vidieckych cestičiek. Skvelým miestom pre cyklistiku je tiež Hue, s chrámami, pagodami a Voňavou riekou.

Potápanie a šnorchlovanie

Najobľúbenejším miestom pre potápanie a šnorchlovanie je vo Vietname Nha Trang, kde je veľký počet spoľahlivých potápačských centier s vybavením a výučbou spĺňajúcou medzinárodné štandardy. Dve potápačskej školy v Hoi Anu organizujú potápanie pri krásnych čamských ostrovoch, kde býva pôsobivý makro život. Ďalším obľúbeným miestom je ostrov Phu Quoc. Ostrovy Con Dao ponúkajú nesporne najlepšie potápanie a šnorchlovanie vo Vietname, s bohatým morským životom, peknými útesmi a dokonca aj s lodným vrakom. Avšak očakávajte, že zaplatíte viac ako inde vo Vietname.

Golf

Väčšina vietnamských golfových klubov vám umožní hru za poplatok. K najlepším golfovým ihriskám vo Vietname patria tie v okolí miest Dalat a Phan Thiet, ale množstvo ihrísk je tiež v Hanoji, Danangu a Ho či minovom meste a okolí.

Gastronómia

Vietnamské jedlo, zrejme jedno z najväčších kulinárskych tajomstiev Ázie, je už síce na radare, ale zatiaľ ešte nie je globálnym fenoménom. V podstate najzásadnejšie na ňom je čerstvosť všetkých prísad – kuchári dvakrát denne na trhu nakupujú čerstvo natrhané bylinky. Výsledok? Jedinečná kombinácia chutí. Pre Vietnamcov má jedlo vyvažovať kyslú a sladkú chuť, chrumkavú a jemnú štruktúru, vyprážanú a dusenú podobu, polievku a šalát. Či už budete kdekoľvek, všade nájdete výborné miestne špeciality – “bielu ružu” v Hoi Anu, canh chua v delte Mekongu alebo staré dobré Pho na severe.

Surfovanie

V sezóne sa vydajte sa na pláž Bai Dai 27 km južne od Nha Trang, kde sa pri búrkach tvorí dobré ľavé vlny vysoké až 2 metre. Na hlavnej pláži Nha Trang sú tiež skvelé vlny pre body surfing. Začiatočníci môžu ísť do Mui Ne, kde sa v zátoke tvorí niekoľko vĺn vrátane krátkych ľavých aj pravých. Vo Vung Tau ešte ďalej na juhu sú nestále vlny, ktoré sú však za správnych podmienok jedny z najlepších vo Vietname.

Kitesurfing a windsurfing

Pláž v Mui Ne sa rýchlo stáva vyhľadávanou ázijskú lokalitou, konajú sa tu preteky a miesto je naozaj populárne. Ďalšími možnosťami sú Nha Trang a Vung Tau. Najlepšie podmienky sú v v období sucha od novembra do apríla.

Skalné lezenie

Vďaka obrovskej ponuke vápencového krasu po celej krajine je len otázkou času, než sa Vietnam stane lezeckou Mekkou. Priekopníkom a uznávaným špecialistom je Asia Outdoors, veľmi profesionálna agentúra so základňou v meste Cat Ba, ktorá poskytuje inštrukcie začiatočníkom a zasvätené tipy vášnivým lezcom. V Dalat je niekoľko dobrých operátorov ponúkajúcich lezenie a tiež canyoning. Agentúra Phat Tire Ventures v Hoi Anu ponúka skalné lezenie a zlaňovanie na mramorovej stene.

Jazda na motorke

Cestovanie na motorke po Vietname je nezabudnuteľným spôsobom, ako krajinu spoznať. Na dvoch kolesách sa dostanete bližšie ku krajine, k jej vôňam, ľuďom i scenérii, oveľa bližšie než autom alebo autobusom. Ak hľadáte skutočné dobrodružstvo, neexistuje lepšia cesta.
Ak neoceníte mračná výfukových plynov a záplavy nákladných áut, pokúste sa vyhnúť ceste č. 1. Ho Či Minova cesta vedúca vnútrozemím krajiny od severu k juhu je jednou z alternatív, na nej však pôjdete ďaleko od mora. Úsek medzi mestami Duc Tho a Phong Nha naskytá nádhernú krasovú scenériu, lesy, málo dopravy a skvelé spevnené cesty. Nádherné výhľady na more vás čakajú v priesmyku Hai Van, do ktorého vedie cesta plná serpentín.
Ďalej na severe je v okolí miest Sapa a Dien Bien Phu nádherná horská scenéria, riečne údolia a etnické dediny. Trasa provinciou Ha Giang medzi mestami Ha Giang, Dong Van a Bao Lac je jednou z najlepších, s fantastickými výhľadmi a ohromujúcimi horskými cestami.

ZNAČKY
RELATED POSTS
Jamajka

20. apríla 2018

Bali

19. apríla 2018

Bosna a Hercegovina

19. apríla 2018

PRIDAŤ KOMENTÁR

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Our web support
Prihláste sa k odberu noviniek